Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- Deploy MOA
- Tube Diameter:
- 1 in
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 19.2 oz
- Adjustment Click Value:
- 0.25 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Parallax:
- Fixed
- Illumination Type:
- Non-Illuminated
Code: BU-RS-REN3950DW
MPN: REN3950DW
UPC: 029757000552
Product Info for Bushnell Engage 3-9x50mm Rifle Scope
Engage Rifle Scopes were developed for shooters: shooters who want to conquer their next trophy or demolish a distant steel target, shooters who love to do both. The Engage lineup of scopes bridges the gap with an all new reticle and the next generation of quality components and finishes. The result is one optic that stands up in any environment and will perform whenever and wherever its time to take the next shot. O-ring sealed and nitrogen purging for total waterproof and fogproof protection. Fully multi-coated glass and ultra wide band coatings provide optimum brighness and true color across the light spectrum. The Deploy MOA reticle has been designed for hunters, target shooters, devotees of multiple calibers - anyone looking for flexibility in an optic. The EXO Barrier coating repels waters, oil, fog, dust and debris. Backed by the Bushnell Ironclad Warranty.![]()
Specifications for Bushnell Engage 3-9x50mm Rifle Scope:
| Manufacturer: | Bushnell |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 3 - 9 x |
| Reticle: | Deploy MOA |
| Tube Diameter: | 1 in |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 12.5 - 38 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 4 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 19.2 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.25 MOA |
| Length: | 13 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | Fixed |
| Illumination Type: | Non-Illuminated |
| Optical Coating: | Fully Multi Coated |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
| Magnification Type: | Variable |
| Gun Type: | Rifle |
| Lens Diameter: | 50 mm |
Features:
- The Engage 3-9x50 rifelscope is a classic mid-range configuration improved with EXO Barrier and the new Deploy MOA reticle and a 50mm objective for maximum brightness
- Exclusive EXO Barrier Protection - Bushnells newest and best protective lens coating molecularly bonds to the glass, repelling water, oil, dust, debris and preventing scratches
- Fully Multi Coated - Multiple layers of anti-reflective coating on all air-to-glass surfaces deliver bright, high-contrast images
- Deploy MOA reticle - Compatible with multiple calibers
- The thin reticle doesn't obscure the target, and MOA hashmarks aid in windage and elevation holdovers.
Package Contents:
- Bushnell Engage 3-9x50mm Rifle Scope