Tap Tap to Zoom
- Color:
- Flat Dark Earth
- Objective Lens Diameter:
- 60 mm
- Eye Relief:
- 30 mm
- Exit Pupil:
- 1.5 - 4 mm
- Field of View, Linear:
- 180 - 60 ft at 1000 yds
- ED Glass:
- Yes
- Scope Body Type:
- Straight
- Reticle:
- FFP mil-hash reticle
- Close Focus:
- 35 ft
- Length:
- 11 in
- Weight:
- 37 oz
- Finish:
- Matte
- Condition:
- New
- Additional Features:
- Folding Light Path Prism System, Rainguard HD, Twist up eyecup
- Included Accessories:
- Lens Covers
Code: BU-SS-EXHFG-781545ED
MPN: 781545ED
UPC: 029757815453
Product Info for Bushnell Legend T-Series 15-45x60mm Spotting Scope
The Bushnell Legend T-Series 15-45x60mm Tactical Spotting Scope features a Mil-Hash reticle that works together with the Mil-Base Rifle Scope reticle to help speed up the zeroing process. These Zoom Spotting Scopes from Bushnell feature advanced lens coatings such as the exclusive PC3 Phase Coating that enhances resolution and contrast, optics that are fully multi-coated for anti-reflection, and permanent, water-repellent coatings that cause moisture to from rain, snow, sleet, and condensation to bead up and scatter less light. This Bushnell Legend T-Series 15-45x60 MIL-Hash Spotting Scope comes equipped with picatinny rail mounts for mounting accessories such as lights, extra Rifle Scopes, and more. See more with a Bushnell Legend T-Series 15-45x FFP Spotting Scope.![]()
Specifications for Bushnell Legend T-Series 15-45x60mm Spotting Scope:
| Manufacturer: | Bushnell |
| Color: | Flat Dark Earth |
| Magnification: | 15 - 45 x |
| Objective Lens Diameter: | 60 mm |
| Eye Relief: | 30 mm |
| Exit Pupil: | 1.5 - 4 mm |
| Field of View, Linear: | 180 - 60 ft at 1000 yds |
| Optical Coating: | Fully-Multi Coated |
| ED Glass: | Yes |
| Scope Body Type: | Straight |
| Tube Diameter: | 60 mm |
| Reticle: | FFP mil-hash reticle |
| Minimum Focus Distance: | 35 ft |
| Lens Material: | ED prime glass |
| Close Focus: | 35 ft |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
| Length: | 11 in |
| Weight: | 37 oz |
| Finish: | Matte |
| Condition: | New |
| Additional Features: | Folding Light Path Prism System, Twist up eyecup, Rainguard HD |
| Included Accessories: | Lens Covers |
| Magnification Type: | Variable |
Features of Bushnell Legend T-Series 15-45x60mm Spotting Scope:
- Twist-up eyecups
- Picatinny rail mounts
- Mil-Hash reticle
- First focal plane
- RainGuard HD
- Fully multi-coated optics
- Waterproof; o-ring sealed and nitrogen purged
- Prism PC3 Phase coatings
- Ultra wide band coatings
- Extra-low dispersion prime glass
Package Contents:
- Bushnell Legend T-Series 15-45x60mm Spotting Scope