Tap Tap to Zoom
Product Info for Bushnell Legend Ultra HD 10x42mm Monocular
Bushnell Legend Ultra HD 10x42 Monocular features superior optics that are quickly concealable in your pack for quick viewing pleasure. If you are an avid outdoorsman and are out to watch nature, enjoy the great outdoors, the Bushnell Legend Ultra HD 10x42 Monocular will deliver a crisp and bright image through fully multicoated optics and extra-low light disperction ED Prime glass, PC-3 phase coated prisms and legendary Legend Ultra HD technology. RaindGuard HD coatings repel water droplets from the glass. 100% waterproof and fogproof, you can take the Bushnell Legend Ultra HD 10x42 Monocular with you into any weather conditions and environment.![]()
Specifications for Bushnell Legend Ultra HD 10x42 Monocular:
| Magnifications: | 10x |
| Objective Lens: | 42mm |
| Lens Coatings: | Fully multi-coated |
| Length: | 5.4" |
| Close Focus: | 6.5" |
| Eye Relief: | 15.2" |
| Exit Pupil: | 4.2mm |
| Waterproof: | Yes |
| Fog Proof: | Yes |
| FOV: | 340 feet @ 1000 yards |
| Mount: | Picatinny and tripod adaptable |
Features of Bushnell 10x42 Legend Ultra HD Monocular:
- Waterproof
- Fogproof
- ED Prime glass
- Rainguard HD
- Fully multicoated optics
- PC-3 phase boasted BaK-4 prisms
- Compact
- Can be handheld or mounted on a tripod or Picatinny rail
Package Contents:
- Bushnell 10x42 Legend Ultra HD Monocular