Tap Tap to Zoom
Product Info for Bushnell LMSS2 8-40x60mm Spotting Scope
Bushnell LMSS2 8-40x60mm Spotting Scope is a quality unit that gives you superb clarity for optimum viewing. These Spotting Scopes offer resolution that is sufficient for your viewing needs. Bushnell has been an industry leader in the field of optics technology, for a reasonable period of time, and the Bushnell LMSS2 8-40x60mm Spotting Scope is the final result of their determined initiatives to be certain that you possess a resilient and reliable scope for your next viewing session. Bushnell LMSS2 8-40x60mm Spotting Scope uses sturdy and long-lasting resources that viewers have depended on from their optics gear. Right here, at Tactical-Store, we assure that you will find some of the finest optical units out on the market, and Bushnell LMSS2 8-40x60mm Spotting Scope is sure to give the best reliability and functionality that buyers deserve in a scope. For the best option in viewing that special moment with quality, choose the Bushnell LMSS2 8-40x60mm Spotting Scope.
Specifications for Bushnell LMSS2 8-40x60mm Spotting Scope:
| Manufacturer: | Bushnell |
| Color: | Flat Dark Earth |
| Magnification: | 8 - 40 x |
| Objective Lens Diameter: | 60 mm |
| Eye Relief: | 1.3 in |
| Exit Pupil: | 1.5 - 5 mm |
| Field of View, Linear: | 260 - 52 ft at 1000 yds, 87 - 17 m at 1000 m |
| Optical Coating: | Exo Barrier |
| ED Glass: | Yes |
| Scope Body Type: | Straight |
| Minimum Focus Distance: | 33 ft |
| Lens Material: | ED Glass |
| Zoom: | Yes |
| Close Focus: | 33 ft |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
| Length: | 12.8 in |
| Weight: | 40.7 oz |
| Finish: | Anodized |
| Condition: | New |
| Fabric/Material: | Aluminum |
Features of Bushnell LMSS2 8-40x60mm Spotting Scope
- The Forge spotting scopes feature Bushnell's exclusive EXO Barrier technology, which coats the lenses, molecularly bonding to the glass to preventing scratches and repelling water, dust and debris.
- Bushnells HDOS (high definition optical system) is an engineered balance of glass, coatings and construction to achieve high performance in contrast, resolution and color
- The rugged aluminum chassis and heavy-duty rubber overmold provide an IPX7 waterproof construction while ensuring the glass and mechanical components are both secured and protected to maintain high performance for years.
- Bushnell's highest quality glass delivers amazing color, resolution and contrast, even in low-light conditions.
- Bushnell spotting scopes give you the advantage from the worlds high point of brightness, clarity and edge-to-edge detail whether youre birding at sea level or hunting above timberline. The HDOS (High definition optical system) combines our key technologies: ED Prime Extra-Low Dispersion glass, premium BaK-4 prisms and fully multi-coated lenses. Together these deliver flawless color fidelity, ultra-crisp images and optimum light transmission.
- Bushnell spotting scopes give you the advantage from the worlds high point of brightness, clarity and edge-to-edge detail whether youre birding at sea level or hunting above timberline. The HDOS (High definition optical system) combines our key technologies: ED Prime Extra-Low Dispersion glass, premium BaK-4 prisms and fully multi-coated lenses. Together these deliver flawless color fidelity, ultra-crisp images and optimum light transmission.
Package Contents:
- Bushnell LMSS2 8-40x60mm Spotting Scope