1 of 13 images
Bushnell 20-60x65 Trophy Xtreme Spotting Scope, 0.67 in, Fully Multi-Coated, Black, 887520B
2 of 13 images
Bushnell 20-60x65 Trophy Xtreme Spotting Scope, 0.67 in, Fully Multi-Coated, Black, 887520B
3 of 13 images
Bushnell 20-60x65 Trophy Xtreme Spotting Scope, 0.67 in, Fully Multi-Coated, Black, 887520B
4 of 13 images
Bushnell 20-60x65 Trophy Xtreme Spotting Scope, 0.67 in, Fully Multi-Coated, Black, 887520B
5 of 13 images
Bushnell 20-60x65 Trophy Xtreme Spotting Scope, 0.67 in, Fully Multi-Coated, Black, 887520B
6 of 13 images
Bushnell 20-60x65 Trophy Xtreme Spotting Scope, 0.67 in, Fully Multi-Coated, Black, 887520B
7 of 13 images
Bushnell 20-60x65 Trophy Xtreme Spotting Scope, 0.67 in, Fully Multi-Coated, Black, 887520B
8 of 13 images
Bushnell 20-60x65 Trophy Xtreme Spotting Scope, 0.67 in, Fully Multi-Coated, Black, 887520B
9 of 13 images
Bushnell 20-60x65 Trophy Xtreme Spotting Scope, 0.67 in, Fully Multi-Coated, Black, 887520B
10 of 13 images
Bushnell 20-60x65 Trophy Xtreme Spotting Scope, 0.67 in, Fully Multi-Coated, Black, 887520B
11 of 13 images
Bushnell 20-60x65 Trophy Xtreme Spotting Scope, 0.67 in, Fully Multi-Coated, Black, 887520B
12 of 13 images
Bushnell 20-60x65 Trophy Xtreme Spotting Scope, 0.67 in, Fully Multi-Coated, Black, 887520B
13 of 13 images
Bushnell 20-60x65 Trophy Xtreme Spotting Scope, 0.67 in, Fully Multi-Coated, Black, 887520B
Tap Tap to Zoom
This item is currently on sale and has a new, lower price!
- Color:
- Black
- Objective Lens Diameter:
- 65 mm
- Eye Relief:
- 0.67 in
- Exit Pupil:
- 0.129 in
- Field of View, Linear:
- 100 ft at 100 yds
- Scope Body Type:
- Angled
- Reticle:
- No Reticle
- Close Focus:
- 19.7 ft
- Length:
- 14.6 in
- Weight:
- 37.9 oz
- Condition:
- New
Code: BU-SS-BUSH6-887520B
MPN: 887520B
UPC: 029757007766
On Sale
List: $229.95Save 24%
$175.49
Product Info for Bushnell Trophy Xtreme 20-60x65mm Spotting Scope
Compact 65mm objective in a 45 degree design, with fully multi-coated lenses for brighter image acquisition.![]()
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for Bushnell Trophy Xtreme 20-60x65mm Spotting Scope:
| Manufacturer: | Bushnell |
| Color: | Black |
| Magnification: | 20 - 60 x |
| Objective Lens Diameter: | 65 mm |
| Eye Relief: | 0.67 in |
| Exit Pupil: | 0.129 in |
| Field of View, Linear: | 100 ft at 100 yds |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Scope Body Type: | Angled |
| Reticle: | No Reticle |
| Close Focus: | 19.7 ft |
| Length: | 14.6 in |
| Weight: | 37.9 oz |
| Condition: | New |
| Nitrogen Filled: | Yes |
Features of Bushnell Trophy Xtreme 20-60x65mm Spotting Scope
- Spotting Scopes. Bushnell spotting scopes give you the advantage from the worlds high point of brightness, clarity and edge-to-edge detail whether youre birding at sea level or hunting above timberline. The HDOS (High definition optical system) combines our key technologies: ED Prime Extra-Low Dispersion glass, premium BaK-4 prisms and fully multi-coated lenses. Together these deliver flawless color fidelity, ultra-crisp images and optimum light transmission.
- Bushnell Optics. Never Miss. From finding the trail less traveled to perfecting your shot - you belong outdoors. At Bushnell, we develop optics gear to empower you to get out and experience your passion because we love the outdoors as much as you.
Package Contents:
- Bushnell Trophy Xtreme 20-60x65mm Spotting Scope