Tap Tap to Zoom
- Color:
- Terrain
- Objective Lens Diameter:
- 80 mm
- Eye Relief:
- 17 mm
- Exit Pupil:
- 1.3 - 4 mm
- Field of View, Linear:
- 95 - 50 ft at 100 yds
- ED Glass:
- Yes
- Scope Body Type:
- Angled
- Close Focus:
- 41 ft
- Length:
- 432 mm
- Weight:
- 3.83 lb
- Finish:
- Matte
- Additional Features:
- Sliding Sunshade
- Included Accessories:
- Rotating Tripod Ring
Code: BU-SS-S2060F-SF206080TA
MPN: SF206080TA
UPC: 029757002952
Product Info for Bushnell Forge 20-60x80 Spotting Scope
The best materials, coatings and technology merge in Bushnell Forge spotting scopes, our premiere hunting spotting scope. ED Prime Glass is designed to bring true-to-life color, especially in low light, when game is most active. EXO Barrier, Bushnells proprietary lens proprietary protective lens coating is unlike anything seen before. Large objective lenses, big magnification: Bushnell Forge Spotting Scopes are the only choice for expert hunters. Up to 60x magnification and large 80mm objective combine to allow you to glass faraway targets with high resolution and superb light transmission in any lighting condition.![]()
Specifications for Bushnell Forge 20-60x80 Spotting Scope:
| Manufacturer: | Bushnell |
| Color: | Terrain |
| Magnification: | 20 - 60 x |
| Objective Lens Diameter: | 80 mm |
| Eye Relief: | 17 mm |
| Exit Pupil: | 1.3 - 4 mm |
| Field of View, Linear: | 95 - 50 ft at 100 yds |
| Optical Coating: | Ultrawide Band Coating, Fully Multi-Coated, Exo Barrier |
| ED Glass: | Yes |
| Scope Body Type: | Angled |
| Lens Material: | Lead Free Glass |
| Close Focus: | 41 ft |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
| Length: | 432 mm |
| Weight: | 3.83 lb |
| Finish: | Matte |
| Additional Features: | Sliding Sunshade |
| Included Accessories: | Rotating Tripod Ring |
| Prism Material: | BAK4 |
| Magnification Type: | Variable |
| Prism System: | Porro |
Features of Bushnell Forge 20-60x80 Spotting Scope:
- Exclusive EXO Barrier Protection - Bushnells newest and best protective lens coating molecularly bonds to the glass
- repelling water
- oil
- dust
- debris and preventing scratches.
- Fully Multi Coated - Multiple layers of anti-reflective coating on all air-to-glass surfaces deliver bright
- high-contrast images.
- IPX7 Waterproof construction - O-ring sealed optics stay dry inside
- when immersed in three feet of water for up to 30 minutes.
Package Contents:
- Bushnell Forge 20-60x80 Spotting Scope