Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Objective Lens Diameter:
- 50 mm
- Eye Relief:
- 18 mm
- Exit Pupil:
- 1 - 3.1 mm
- Field of View, Linear:
- 110 - 60 ft at 100 yds
- ED Glass:
- No
- Scope Body Type:
- Straight
- Close Focus:
- 14 ft
- Length:
- 325 mm
- Weight:
- 2.04 lb
- Finish:
- Matte
- Additional Features:
- Sliding Sunshade
- Included Accessories:
- Rotating Tripod Ring
Code: BU-SS-S4850PR-SP164850B
MPN: SP164850B
UPC: 029757002891
Product Info for Bushnell Prime 16-48x50 Spotting Scope
Bushnell Prime spotting scopes bring industry-leading clarity, technology and value, setting the new standard for hunting optics. Fully-multi coated lenses and waterproof construction combine to give crisp, clear images, no matter the weather or lighting conditions. Come find out why Bushnell Prime spotting scopes are the new standard in long-range optics.![]()
Specifications for Bushnell Prime 16-48x50 Spotting Scope:
| Manufacturer: | Bushnell |
| Color: | Black |
| Magnification: | 16 - 48 x |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Eye Relief: | 18 mm |
| Exit Pupil: | 1 - 3.1 mm |
| Field of View, Linear: | 110 - 60 ft at 100 yds |
| Optical Coating: | Exo Barrier, Fully Multi-Coated |
| ED Glass: | No |
| Scope Body Type: | Straight |
| Lens Material: | Lead Free Glass |
| Close Focus: | 14 ft |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
| Length: | 325 mm |
| Weight: | 2.04 lb |
| Finish: | Matte |
| Additional Features: | Sliding Sunshade |
| Included Accessories: | Rotating Tripod Ring |
| Magnification Type: | Variable |
| Prism Material: | BAK4 |
| Prism System: | Porro |
Features of Bushnell Prime 16-48x50 Spotting Scope:
- The Prime 16-48X50mm spotting scope combines a light weight
- compact design with the superior optical quality and clarity that Bushnell is known for.
- Fully Multi-Coated Optics Multiple layers of anti-reflective coating on all air-to-glass surfaces deliver bright
- high-contrast images.
- Nitrogen Purged Fog-Proofing Nitrogen inside the binocular ensures interior optical surfaces wont fog due to humidity or rapid temperature change.
- IPX7 Waterproof construction O-ring sealed optics stay dry inside
- when immersed in three feet of water for up to 30 minutes.
- Fully Multi Coated - Multiple layers of anti-reflective coating on all air-to-glass surfaces deliver bright
- high-contrast images.
- Argon Purged Fog-Proofing - Argon-filled optics remain stable regardless of ambient temperature for the ultimate fog-proof protection.
- IPX7 Waterproof construction - O-ring sealed optics stay dry inside
- when immersed in three feet of water for up to 30 minutes.
Package Contents:
- Bushnell Prime 16-48x50 Spotting Scope