1 of 3 images
BlackHawk Quick Release Medical Pouch, Coyote Tan 37CL116CT
2 of 3 images
BlackHawk Quick Release Medical Pouch, Black 37CL116BK
3 of 3 images
BlackHawk Quick Release Medical Pouch, Coyote Tan 37CL116CT
Tap Tap to Zoom
2 Models Available
Color
All
Search
List: $49.95
$49.89
$69.99
Product Info for BlackHawk S.T.R.I.K.E. Quick Release Medical Pouches
This removable medical pouch disconnects quickly from platform. It mounts to any S.T.R.I.K.E. or PALS/MOLLE platform by weaving the integral straps on the back of the pouch in and out of the platform webbing. Constructed of 500 denier nylon (solid colors) or 500 denier CORDURA nylon (MultiCam).![]()
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for BlackHawk S.T.R.I.K.E. Quick Release Medical Pouches:
| Manufacturer: | BlackHawk |
| Accessory Attachment System: | MOLLE |
| Quantity: | 1 |
| Depth/Thickness: | 3 in |
| Fastener/Closure Type: | Side Release Buckle |
| Width: | 5.5 in |
| Height: | 7 in |
| Fabric/Material: | 500D Nylon |
| Application: | Emergency Medical Technician (EMT) |
| Attachment Type: | MOLLE/PALS |
Features of BlackHawk Quick Release Medical Pouch:
- MOLLE 3700 Series attachment
- Removable medical pouch disconnects quickly from platform
- Side-release buckle for additional security
- Red handle and zipper pulls for medical content identification
- Grommets for drainage
- Internal pocket and elastic straps for stowing critical supplies
- 2.5" x 2.5" loop on front for patch attachment
- Can be configured for belt wear
Package Contents:
- BlackHawk S.T.R.I.K.E. Quick Release Medical Pouches