Tap Tap to Zoom
- Belt Loop/Snap Width:
- 2.25 in
- Width:
- 2.25 in
- Color:
- Black
- Finish:
- Smooth
- Belt Width:
- 2.25 in
Code: BW-B2-44B351BK-44B351BK
MPN: 44B351BK
UPC: 648018100444
Product Info for BlackHawk Nylon 2.25in Belt Keepers
Traditional non-molded duty gear is constructed of durable, abrasion-resistant, easy-care CORDURA nylon. They've combined this exclusive four-layer laminate CORDURA nylon with waterproof closed-cell foam padding, flexible polymer reinforcement and 150 denier knit lining to give you years of service at a price that fits any budget. To complete the package, weve also incorporated sturdy injection-molded belt loops to fit duty belts up to 2.25" wide.![]()
Specifications for BlackHawk Nylon 2.25in Belt Keepers:
| Manufacturer: | BlackHawk |
| Belt Loop/Snap Width: | 2.25 in |
| Width: | 2.25 in |
| Color: | Black |
| Finish: | Smooth |
| Fabric/Material: | Nylon |
| Belt Width: | 2.25 in |
| Attachment Type: | Snap |
Features of BlackHawk Nylon 2.25in Belt Keepers
- Constructed of durable, abrasion-resistant, easy-care CORDURA nylon
- Waterproof closed-cell foam padding
- Sturdy injection-molded belt loops to fit duty belts up to 2.25 wide
Package Contents:
- BlackHawk Nylon 2.25in Belt Keepers