Tap Tap to Zoom
Product Info for C-More Railway Red Dot
C-More Railway Red Dot Sight on sale and available on our online store. These Railway Red Dot Sights from C-MORE can be quickly attached to Weaver and Picatinny rail style scope mount. This feature alone makes this red dot optic the most versatile piece of equipment you can have for your shooting needs. This model of C-More Red Dot Sights have a standard railway design, polymer body type and a standard intensity switch. CMore Rail Way Sights have one fixed cross bolt and one adjustable, unlike other rail mounts with multiple cross slots, which allows the sight to be adjusted to fit most applications. More features of these C More Red Dot Sights include interchangeable diode modules, windage and elevation adjustments and heads up displays, which provides an unobstructed field of view while offering the fastest target acquisistion that exist today.![]()
Specifications for C-More Railway Red Dot:
| Manufacturer: | C-MORE |
| Fabric/Material: | Polymer Electronics Circuit |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 29 mm |
| Emitter Type: | Open |
| Lens Material: | Glass |
| Battery Type: | DL1/3N, 2L76 |
| Battery Life: | 300 - 1500 hours |
| Gun Model: | M4, AR-15, M16 |
| Length: | 121.9 mm, 4.8 in |
| Width: | 31.75 mm, 1.25 in |
| Height: | 58.41 mm, 2.3 in |
| Weight: | 141.7 g, 5 oz |
| Condition: | New |
| Magnification Type: | Fixed |
| Red Dot Sights-Footprint: | Not Applicable |
| Mount Type: | Weaver |
Features of CMore Railway Red Dot Sight:
- Quickly attaches to Weaver and Picatinny rail style scope mounts by clamping
- Applications:Shotguns, rifles, handguns, revolvers, crossbows, paint ball guns
- Can be easily detached and installed on other weapons
- Heads-Up-Display provides an unobstructed field of view
- Integral mount increases accuracy and eliminates weight by uniting the mount and sight into one unit
- Unsurpassed electronics in performance and reliability
- Interchangeable diode modules allow the use of six optional dot sizes for different applications
- Diode modules produce the brightest, clearest dot available, and extremely long battery life
- Windage and elevation adjustments are designed to hold zero in the toughest environments
- One fixed cross bolt and one adjustable
Package Contents:
- C-More Railway Red Dot Sight 8MOA