Tap Tap to Zoom
- Color:
- Grey/Black
Code: CN-BA-CMP-MP-842IS
MPN: MP-842IS
UPC: 750668013026
Product Info for Carson MonoPix
The MonoPix MP-842IS is a Monocular and Smartphone Adapter bundle. The included monocular is 8x42mm with fully coated lenses. The included smartphone adapter fits most smartphones, including dual-camera phones. Simply attach the monocular to the smart phone adapter and your smartphone. There are no additional parts needed. Take pictures and videos and share them instantly with family and friends via text message, email or social media. Documenting sporting events or nature has never been easier!![]()
Specifications for Carson MonoPix:
| Manufacturer: | Carson |
| Color: | Grey/Black |
| Weight: | 11.8 oz |
| Magnification Type: | Fixed |
| Dimensions: | 7.6 x 5.1 x 14.5 in |
| Lens Finish: | Multi-Coated |
| Eye Relief: | 17.2 mm |
| Field of View, Linear: | 394 ft at 1000 yds |
| Magnification: | 8 x |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
Features of Carson MonoPix
- Magnification 8x, Objective Lens Diameter 42 mm
Package Contents:
- Carson MonoPix
- Protective Pouch Wrist Strap and Microfiber Cloth