00:48
00:00
/
-00:33
1 of 1 videos
Carson Stinger Series Binoculars
1 of 7 images
Carson Stinger 8x22mm Compact Binoculars, Brass, HW-822
2 of 7 images
Carson Stinger 8x22mm Compact Binoculars, Brass, HW-822
3 of 7 images
Carson Stinger 8x22mm Compact Binoculars, Brass, HW-822
4 of 7 images
Carson Stinger 8x22mm Compact Binoculars, Brass, HW-822
5 of 7 images
Carson Stinger 8x22mm Compact Binoculars, Brass, HW-822
6 of 7 images
Carson Stinger 8x22mm Compact Binoculars, Brass, HW-822
7 of 7 images
Carson Stinger 8x22mm Compact Binoculars, Brass, HW-822
Tap Tap to Zoom
Product Videos
- Color:
- Brass
- Package Type:
- Box
- Included Accessories:
- Pouch
Code: CN-BI-22SCB-HW-822
MPN: HW-822
UPC: 750668012968
List: $48.00Save 25%
$35.99
Product Info for Carson 8x22mm Stinger Compact Binoculars
The Stinger features fully multi-coated lenses and BK-7 prisms with a center focus knob with an independent right diopter to adjust maximum focusing flexibility for all types of vision.![]()
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for Carson 8x22mm Stinger Compact Binoculars:
| Manufacturer: | Carson |
| Color: | Brass |
| Magnification: | 8 x |
| Objective Lens Diameter: | 22 mm |
| Eye Relief: | 13 mm |
| Exit Pupil: | 2.75 mm |
| Field of View, Linear: | 342 ft at 1000 yds |
| Optical Coating: | Multicoated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Length: | 4 in |
| Weight: | 7 oz |
| Finish: | Matte |
| Package Type: | Box |
| Included Accessories: | Pouch |
| Magnification Type: | Fixed |
Features of Carson 8x22mm Stinger Compact Binoculars
- Magnification 8x, Objective Lens Diameter 22 mm
Package Contents:
- Carson 8x22mm Stinger Compact Binoculars
- Binocular pouch wrist strap protective Eye covers and a lens cloth