00:48
00:00
/
-00:33
1 of 1 videos
Carson Stinger Series Binoculars
1 of 9 images
Carson Stinger 10x25 Compact Binocular, Brass, HW-025
2 of 9 images
Carson Stinger 10x25 Compact Binocular, Brass, HW-025
3 of 9 images
Carson Stinger 10x25 Compact Binocular, Brass, HW-025
4 of 9 images
Carson Stinger 10x25 Compact Binocular, Brass, HW-025
5 of 9 images
Carson Stinger 10x25 Compact Binocular, Brass, HW-025
6 of 9 images
Carson Stinger 10x25 Compact Binocular, Brass, HW-025
7 of 9 images
Carson Stinger 10x25 Compact Binocular, Brass, HW-025
8 of 9 images
Carson Stinger 10x25 Compact Binocular, Brass, HW-025
9 of 9 images
Carson Stinger 10x25 Compact Binocular, Brass, HW-025
Tap Tap to Zoom
Product Videos
- Color:
- Brass
- Package Type:
- Box
- Included Accessories:
- Pouch
Code: CN-BI-25SCB-HW-025
MPN: HW-025
UPC: 750668013408
List: $57.00Save 27%
$41.49
Product Info for Carson 10x25mm Stinger Compact Binocular
The Stinger features fully multi-coated lenses and BK-7 prisms housed in a rugged exterior.![]()
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for Carson 10x25mm Stinger Compact Binocular:
| Manufacturer: | Carson |
| Color: | Brass |
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 25 mm |
| Eye Relief: | 12 mm |
| Exit Pupil: | 2.5 mm |
| Field of View, Linear: | 288 ft at 1000 yds |
| Optical Coating: | Multicoated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Close Focus: | 13.1 ft |
| Length: | 1.3 in, 4.5 in |
| Weight: | 0.491 lb |
| Finish: | Matte |
| Package Type: | Box |
| Included Accessories: | Pouch |
| Magnification Type: | Fixed |
Features of Carson 10x25mm Stinger Compact Binocular
- 10X Magnification, center focus knob
Package Contents:
- Carson 10x25mm Stinger Compact Binocular
- Pouch wrist strap and lens cloth