00:48
00:00
/
-00:33
1 of 1 videos
Carson Stinger Series Binoculars
1 of 9 images
Carson Stinger 12x32 Compact Binocular, Olive Green, HW-232
2 of 9 images
Carson Stinger 12x32 Compact Binocular, Olive Green, HW-232
3 of 9 images
Carson Stinger 12x32 Compact Binocular, Olive Green, HW-232
4 of 9 images
Carson Stinger 12x32 Compact Binocular, Olive Green, HW-232
5 of 9 images
Carson Stinger 12x32 Compact Binocular, Olive Green, HW-232
6 of 9 images
Carson Stinger 12x32 Compact Binocular, Olive Green, HW-232
7 of 9 images
Carson Stinger 12x32 Compact Binocular, Olive Green, HW-232
8 of 9 images
Carson Stinger 12x32 Compact Binocular, Olive Green, HW-232
9 of 9 images
Carson Stinger 12x32 Compact Binocular, Olive Green, HW-232
Tap Tap to Zoom
Product Videos
- Color:
- Olive Green
- Package Type:
- Box
- Included Accessories:
- Pouch
Code: CN-BI-32SCB-HW-232
MPN: HW-232
UPC: 750668013415
List: $70.00Save 40%
$41.99
Product Info for Carson 12x32mm Stinger Compact Binocular
The Stinger features fully multi-coated lenses and BK-7 prisms housed in a rugged exterior.![]()
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for Carson 12x32mm Stinger Compact Binocular:
| Manufacturer: | Carson |
| Color: | Olive Green |
| Magnification: | 12 x |
| Objective Lens Diameter: | 32 mm |
| Eye Relief: | 12 mm |
| Exit Pupil: | 2.7 mm |
| Field of View, Linear: | 78.6 ft at 100 yds |
| Optical Coating: | Multicoated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Length: | 13.5 in |
| Weight: | 318 g |
| Finish: | Matte |
| Package Type: | Box |
| Included Accessories: | Pouch |
| Magnification Type: | Fixed |
Features of Carson 12x32mm Stinger Compact Binocular
- 12X Magnification, center focus knob
Package Contents:
- Carson 12x32mm Stinger Compact Binocular
- Pouch wrist strap and lens cloth