Tap Tap to Zoom
- Color:
- Green
- Condition:
- New
- Package Type:
- Gift Box
- Additional Features:
- Fully Multi-Coated Lenses and BAK-4 Prisms Ensure a Bright, Vivid Image
- Included Accessories:
- Hard Case, Neck Strap, Lens Covers and Lens Cleaning Cloth
Code: CN-BI-BI1050-RD-050
MPN: RD-050
UPC: 750668012388
Product Info for Carson Open Bridge 10x50mm Roof Prism Binocular
The Carson 10x50 Open Bridge Binocular is a versatile optic that can be used at sporting events, on hikes or during hunts to enhance your scouting skills. Carson constructed these Binoculars with fully multi-coated optics and BAK-4 prisms that create a bright, vivid sight picture for your viewing sessions. This Carson 10x50mm Full-Size Binocular is rugged and ready for any adventure, and it is also waterproof for use in poor weather conditions. Observe your surroundings in complete clarity with the Carson 10x50 Roof Prism Binocular.![]()
Specifications for Carson Open Bridge 10x50mm Roof Prism Binocular:
| Manufacturer: | Carson |
| Color: | Green |
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BAK4 |
| Eye Relief: | 17 mm |
| Field of View, Linear: | 304 ft at 1000 yds |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Twilight Factor: | 22.26 |
| Interpupillary Distance: | 60 - 80 mm |
| Close Focus: | 13.1 ft |
| Weather Resistance: | Fog Resistant |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Length: | 5.1 in |
| Weight: | 1.77 lb |
| Finish: | Matte |
| Condition: | New |
| Package Type: | Gift Box |
| Additional Features: | Fully Multi-Coated Lenses and BAK-4 Prisms Ensure a Bright, Vivid Image |
| Included Accessories: | Hard Case, Neck Strap, Lens Covers and Lens Cleaning Cloth |
| Magnification Type: | Fixed |
Features of Carson 10x50 Open Bridge Binocular
- Magnification 10x, Objective Lens Diameter 50 mm
Package Contents:
- Carson 10x50 Open Bridge Binocular
- Lens Covers
- Strap
- Case