Tap Tap to Zoom
- Color:
- Camo
- Package Type:
- Gift Box
- Additional Features:
- Fully Multi-Coated Lenses and BAK-4 Prisms Ensure a Bright, Vivid Image
- Included Accessories:
- Hard Case, Neck Strap, Lens Covers and Lens Cleaning Cloth
Code: CN-BI-CRD-RD-042MO
MPN: RD-042MO
UPC: 750668013071
Product Info for Carson RD Series 10x42mm Roof Prism Binocular
The Carson 10x42 Open Bridge Binocular, RD-042MO is a full size binocular with a contemporary open bridge design. These binoculars boast high quality BAK-4 prisms and fully multi-coated optics to ensure a crisp, bright image. A durable, waterproof design ensures a clear view. Its open bridge design makes it an ideal companion for concerts, sporting events, hiking and any outdoor activity.![]()
Specifications for Carson RD Series 10x42mm Roof Prism Binocular:
| Manufacturer: | Carson |
| Color: | Camo |
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BAK4 |
| Eye Relief: | 16 mm |
| Field of View, Linear: | 320 ft at 1000 yds |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Twilight Factor: | 20.4 |
| Close Focus: | 9.8 ft |
| Weather Resistance: | Fog Resistant |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Length: | 4.8 in |
| Weight: | 1.31 lb |
| Finish: | Matte |
| Package Type: | Gift Box |
| Additional Features: | Fully Multi-Coated Lenses and BAK-4 Prisms Ensure a Bright, Vivid Image |
| Included Accessories: | Hard Case, Neck Strap, Lens Covers and Lens Cleaning Cloth |
| Magnification Type: | Fixed |
Features of Carson RD Series
- Magnification 10x, Field of View 320 ft at 1,000 yards
Package Contents:
- Carson RD Series
- Hard Protective case lens covers neck strap