Tap Tap to Zoom
- Color:
- Olive
- Package Type:
- Gift Box
- Additional Features:
- Lightweight, Compact Build
- Included Accessories:
- Storage Pouch, Wrist Strap, Lens Covers and Lens Cleaning Cloth
Code: CN-BI-HCB822-HT-822
MPN: ht-822
UPC: 750668012807
Product Info for Carson Hornet Compact 8x22mm Porro Prism Binoculars
Carson Hornet Compact 8x22mm Porro Prism Binoculars provide enhanced views of nature at an incredible value. Carson crafted these Compact Binoculars with fully multi-coated lenses that create a bright, high-contrast sight picture. These Carson Hornet 8x22 Center Focus Binoculars also feature roll-down eyecups that improve comfort, especially for eyeglass wearers. Pick up the Carson HT-822 Hornet 8x22mm Binocular to take a closer, clearer look at the world around you.![]()
Specifications for Carson Hornet Compact 8x22mm Porro Prism Binoculars:
| Manufacturer: | Carson |
| Color: | Olive |
| Magnification: | 8 x |
| Objective Lens Diameter: | 22 mm |
| Prism System: | Porro |
| Prism Material: | BK-7 |
| Eye Relief: | 12 mm |
| Field of View, Linear: | 367 ft at 1000 yds |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Close Focus: | 11.5 ft |
| Length: | 4.3 in |
| Weight: | 0.41 lb |
| Finish: | Matte |
| Package Type: | Gift Box |
| Additional Features: | Lightweight, Compact Build |
| Included Accessories: | Storage Pouch, Wrist Strap, Lens Covers and Lens Cleaning Cloth |
| Magnification Type: | Fixed |
Features of Carson Hornet Compact 8x22mm Binocular:
- Fully multi-coated lenses
- Center focus knob with an independent right diopter to adjust maximum focusing flexibility for all types of vision
- Roll-down eyecups
Package Contents:
- Carson Hornet Compact 8x22mm Binocular
- Binocular Pouch
- Wrist Strap
- Protective Eye Covers
- Lens Cloth