00:45
00:00
/
-00:33
1 of 1 videos
Carson Hawk 5x30mm Roof Prism Ultra Deluxe Kid's Binoculars
1 of 11 images
Carson Hawk 5x30mm Roof Prism Ultra Deluxe Kid's Binoculars, Matte, Green, HU-530
2 of 11 images
Carson Hawk 5x30mm Roof Prism Ultra Deluxe Kid's Binoculars, Matte, Green, HU-530
3 of 11 images
Carson Hawk 5x30mm Roof Prism Ultra Deluxe Kid's Binoculars, Matte, Green, HU-530
4 of 11 images
Carson Hawk 5x30mm Roof Prism Ultra Deluxe Kid's Binoculars, Matte, Green, HU-530
5 of 11 images
Carson Hawk 5x30mm Roof Prism Ultra Deluxe Kid's Binoculars, Matte, Green, HU-530
6 of 11 images
Carson Hawk 5x30mm Roof Prism Ultra Deluxe Kid's Binoculars, Matte, Green, HU-530
7 of 11 images
Carson Hawk 5x30mm Roof Prism Ultra Deluxe Kid's Binoculars, Matte, Green, HU-530
8 of 11 images
Carson Hawk 5x30mm Roof Prism Ultra Deluxe Kid's Binoculars, Matte, Green, HU-530
9 of 11 images
Carson Hawk 5x30mm Roof Prism Ultra Deluxe Kid's Binoculars, Matte, Green, HU-530
10 of 11 images
Carson Hawk 5x30mm Roof Prism Ultra Deluxe Kid's Binoculars, Matte, Green, HU-530
11 of 11 images
Carson Hawk 5x30mm Roof Prism Ultra Deluxe Kid's Binoculars, Matte, Green, HU-530
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Green
- Package Type:
- Clam Pack/ Plastic
- Additional Features:
- Lightweight, Durable Build
- Included Accessories:
- Storage Pouch, Neck Strap, and Lens Cleaning Cloth
Code: CN-BI-HU530
MPN: HU-530
UPC: 750668005137
List: $24.00
$23.99
Product Info for Carson Hawk Kids 30mm Beginner Field Roof Prism Binoculars
The HU-530 Hawk™ Kids is a 30mm compact beginner field binocular. This kid's binocular is durable and lightweight. It will aid your child in exploring the world around them. The Hawk™ is great for outdoor events, sports, bird watching and camping!![]()
Specifications for Carson Hawk Kids 30mm Beginner Field Roof Prism Binoculars:
| Manufacturer: | Carson |
| Color: | Green |
| Magnification: | 5 x |
| Objective Lens Diameter: | 30 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BAK4 |
| Field of View, Linear: | 312 ft at 1000 yds |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Close Focus: | 8 ft |
| Length: | 4.5 in |
| Weight: | 4.9 oz, 0.31 lb |
| Finish: | Matte |
| Fabric/Material: | Plastic |
| Package Type: | Clam Pack/ Plastic |
| Additional Features: | Lightweight, Durable Build |
| Included Accessories: | Storage Pouch, Neck Strap, and Lens Cleaning Cloth |
| Magnification Type: | Fixed |
| Case: | Yes |
| Strap: | Yes |
Package Contents:
- Carson Hawk Kids 30mm Beginner Field Binoculars HU-530
- Soft Pouch
- Strap