Tap Tap to Zoom
- Color:
- Gray/Black
- Package Type:
- Gift Box
- Additional Features:
- Lightweight, Compact Build
- Included Accessories:
- Storage Pouch, Neck Strap, and Lens Cleaning Cloth
Code: CN-BI-JD025
MPN: JD-025
UPC: 750668005540
Product Info for Carson Scout Plus 10x25mm Porro Prism Binoculars
Introducing the new Carson 10x25 mm Scout Binoculars JD-025. The Compact design of this Carson 10 x 25 Scout Binocular creates a convenient and comfortable binocular. Superior quality and styling at a value-packed price makes the new Carson 10x25mm Scout Binocular the perfect companion for sporting events, concerts, and all activities. No fault no hassle lifetime warranty.![]()
Specifications for Carson 10x25 mm Scout Binoculars JD-025:
| Magnification: | 10x power | |
| Objective Lens Diameter: | 25 mm | |
| Minimum Focusing Distance: | 16 feet | |
| Prism Type: | BK-7 | |
| Field of View: | 342 feet at 1,000 yards | |
| Weight: | 9.9 ounces | |
Features of Carson 10x25 mm Scout Binoculars JD025:
- Convenient and Comfortable design
- Value-packed price
Package Contents:
- Carson 10x25 mm Scout Binoculars JD-025
- Soft Pouch
- Carrying Strap
- Lenscloth
In addition to Carson 10x25mm Scout Plus Binoculars JD-025, make sure to check other Carson Binoculars and other Carson products offered in our store.
Specifications for Carson Scout Plus 10x25mm Porro Prism Binoculars:
| Manufacturer: | Carson |
| Color: | Gray/Black |
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 25 mm |
| Prism System: | Porro |
| Prism Material: | BK-7 |
| Eye Relief: | 9.5 mm |
| Field of View, Linear: | 342 ft at 1000 yds |
| Optical Coating: | Fully Coated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Close Focus: | 16 ft |
| Length: | 4.4 in |
| Weight: | 0.55 lb |
| Finish: | Matte |
| Package Type: | Gift Box |
| Additional Features: | Lightweight, Compact Build |
| Included Accessories: | Storage Pouch, Neck Strap, and Lens Cleaning Cloth |
| Magnification Type: | Fixed |
Features of Carson 10x25 Scout Plus Binoculars JD-025
- Magnification 10x, Objective Lens Diameter 25 mm
Package Contents:
- Carson 10x25 Scout Plus Binoculars JD-025
- Pouch neck strap and lens cloth