Tap Tap to Zoom
- Color:
- Gray/Black
- Package Type:
- Gift Box
- Additional Features:
- Ultra-Lightweight, Compact Build - Only 4.5 oz
- Included Accessories:
- Storage Pouch, Neck Strap, and Lens Cleaning Cloth
Code: CN-BI-JD718
MPN: JD-718
UPC: 750668005045
Product Info for Carson Mini Scout 7x18mm Porro Prism Binoculars
The Carson 7x18 MiniScout Binoculars are ultra-compact and lightweight- extremely portable. Due to it's small size this Carson 7x18 binocular JD718 fits in almost any pocket. The Carson 7x18 Mini Scout Binoculars are an excellent companion for travel, hiking, sightseeing and nature watching. No fault no hassle lifetime warranty.![]()
Specifications for Carson 7x18 binocular JD718:
| Magnification: | 7x power | |
| Objective Lens Diameter: | 18 mm | |
| Minimum Focusing Distance: | 8 feet | |
| Prism Type: | BK-7 | |
| Field of View: | 488 feet at 1,000 yards | |
| Weight: | 4.25 ounces | |
Features of Carson 7x18 binoculars JD-718:
- Ultra-Compact and lightweight
- Extremely portable
Package Contents:
- 20-80x25 SuperZoom Binoculars Z80S
- Soft Pouch
- Carrying Strap
- Lenscloth
In addition to Carson 7x18 MiniScout Binoculars JD-718, make sure to check other Carson Binoculars and other Carson products offered in our store.
Specifications for Carson Mini Scout 7x18mm Porro Prism Binoculars:
| Manufacturer: | Carson |
| Color: | Gray/Black |
| Magnification: | 7 x |
| Objective Lens Diameter: | 18 mm |
| Prism System: | Porro |
| Prism Material: | BK-7 |
| Eye Relief: | 10.5 mm |
| Field of View, Linear: | 489 ft at 1000 yds |
| Optical Coating: | Fully Coated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Close Focus: | 8 ft |
| Length: | 4.1 in |
| Weight: | 0.28 lb |
| Finish: | Matte |
| Package Type: | Gift Box |
| Additional Features: | Ultra-Lightweight, Compact Build - Only 4.5 oz |
| Included Accessories: | Storage Pouch, Neck Strap, and Lens Cleaning Cloth |
| Magnification Type: | Fixed |
Features of Carson 7x18mm MiniScout Binoculars JD-718
- Magnification 7x, Objective Lens Diameter 18 mm
Package Contents:
- Carson 7x18mm MiniScout Binoculars JD-718
- Pouch neck strap and lens cloth