Tap Tap to Zoom
- Color:
- Green
- Package Type:
- Gift Box
- Additional Features:
- Large Objective Lenses Gather Plenty of Light, Even in Low-Light Conditions
- Included Accessories:
- Storage Pouch, Neck Strap, Lens Covers and Lens Cleaning Cloth
Code: CN-BI-JRSR842-JR-842
MPN: jr-842
UPC: 750668012760
Product Info for Carson JR Series 8x42mm Roof Prism Binocular
The JR-842 is an 8x42mm roof prism binocular. These binoculars feature BAK-4 prisms and fully multi-coated optics for crisp, clear viewing. Large 42mm objective lenses gather plenty of light to ensure the viewing image is bright even in low light conditions. The JR-842, 8x42mm binoculars are O-ring sealed and nitrogen purged making them waterproof and fogproof. Large focus wheel turns smoothly for precise focus adjustments. Independent right diopter adjustment makes it possible to adjust the focus to allow for strength differences in each eye. The JR Series binoculars are the ideal choice for birding, hiking or fishing.![]()
Specifications for Carson JR Series 8x42mm Roof Prism Binocular:
| Manufacturer: | Carson |
| Color: | Green |
| Magnification: | 8 x |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BAK4 |
| Eye Relief: | 21 mm |
| Field of View, Linear: | 306 ft at 1000 yds |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Close Focus: | 20 ft |
| Weather Resistance: | Fog Resistant |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Length: | 5 in |
| Weight: | 1.36 lb |
| Finish: | Matte |
| Package Type: | Gift Box |
| Additional Features: | Large Objective Lenses Gather Plenty of Light, Even in Low-Light Conditions |
| Included Accessories: | Storage Pouch, Neck Strap, Lens Covers and Lens Cleaning Cloth |
| Magnification Type: | Fixed |
Features of Carson JR Series 8x42mm Roof Prism Binocular:
- magnification-8x
- objective lens 42mm
- prism bak4
- FMC
- FOV 315
- eye relief 21mm
- min focusing distance 20 ft
- weight 1.36 lbs
Package Contents:
- Carson JR Series 8x42mm Roof Prism Binocular
- Protective Pouch Neck Strap Lens Covers and Lens Cloth