Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Package Type:
- Box
- Included Accessories:
- Attached neck strap
Code: CN-BI-KINGL-KB-821
MPN: KB-821
UPC: 750668013491
Product Info for Carson 8x21mm Kinglet Binoculars
The KB-821 Kinglet is a durable, compact and lightweight pair of binoculars. It features multi-coated lenses and BK-7 prisms, allowing for crystal clear images. These foldable, compact binoculars are housed in a rugged exterior. Designed to give you the best outdoor experience in sporting events, hiking and any other outdoor activities, these binoculars are a great portable on-the-go accessory. The KB-821 comes with an attached neck strap allowing for safety and accessibility at a moments notice![]()
Specifications for Carson 8x21mm Kinglet Binoculars:
| Manufacturer: | Carson |
| Color: | Black |
| Magnification: | 8 x |
| Objective Lens Diameter: | 21 mm |
| Eye Relief: | 9 mm |
| Field of View, Linear: | 357 ft at 1000 yds |
| Optical Coating: | Multicoated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Length: | 4.1 in |
| Weight: | 0.325 lb |
| Finish: | Matte |
| Package Type: | Box |
| Included Accessories: | Attached neck strap |
| Magnification Type: | Fixed |
Features of Carson 8x21mm Kinglet Binoculars
- Magnification 8x
- Objective Lens Diameter 21 mm
Package Contents:
- Carson 8x21mm Kinglet Binoculars
- Attached neck strap