1 of 8 images
Carson MantaRay 8 x 24mm Binocular, Grey MR-824
2 of 8 images
Carson MantaRay 8 x 24mm Binocular, Grey MR-824
3 of 8 images
Carson MantaRay 8 x 24mm Binocular, Grey MR-824
4 of 8 images
Carson MantaRay 8 x 24mm Binocular, Grey MR-824
5 of 8 images
Carson MantaRay 8 x 24mm Binocular, Grey MR-824
6 of 8 images
Carson MantaRay 8 x 24mm Binocular, Grey MR-824
7 of 8 images
Carson MantaRay 8 x 24mm Binocular, Grey MR-824
8 of 8 images
Carson MantaRay 8 x 24mm Binocular, Grey MR-824
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Grey
- Package Type:
- Gift Box
- Additional Features:
- Lightweight, Compact Build
- Included Accessories:
- Storage Pouch, Neck Strap, Lens Covers and Lens Cleaning Cloth
Code: CN-BI-MRB-MR-824
MPN: MR-824
UPC: 750668012142
List: $119.00Save 37%
$74.99
Product Info for Carson MantaRay 8x24mm Porro Prism Binocular
The MR-824, MantaRay is a compact, porro prism binocular with a center focus knob for maximum focusing flexibility.![]()
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for Carson MantaRay 8x24mm Porro Prism Binocular:
| Manufacturer: | Carson |
| Color: | Grey |
| Magnification: | 8 x |
| Objective Lens Diameter: | 24 mm |
| Prism System: | Porro |
| Prism Material: | BAK4 |
| Eye Relief: | 14.5 mm |
| Field of View, Linear: | 302 ft at 1000 yds |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Close Focus: | 9.8 ft |
| Length: | 6 in |
| Weight: | 0.86 lb |
| Finish: | Glossy |
| Package Type: | Gift Box |
| Additional Features: | Lightweight, Compact Build |
| Included Accessories: | Storage Pouch, Neck Strap, Lens Covers and Lens Cleaning Cloth |
| Magnification Type: | Fixed |
Features of Carson MantaRay 8 x 24mm Binocular
- Magnification 8x, Objective Lens Diameter 24 mm
Package Contents:
- Carson MantaRay 8 x 24mm Binocular
- Case neck strap & lens cloth