02:08
00:00
/
-00:33
1 of 1 videos
Carson Optical RD Series Binoculars
1 of 9 images
Carson 8x42mm RD Series Binocular w/Hard Protective Case, Green, RD-842
2 of 9 images
Carson 8x42mm RD Series Binocular w/Hard Protective Case, Green, RD-842
3 of 9 images
Carson 8x42mm RD Series Binocular w/Hard Protective Case, Green, RD-842
4 of 9 images
Carson 8x42mm RD Series Binocular w/Hard Protective Case, Green, RD-842
5 of 9 images
Carson 8x42mm RD Series Binocular w/Hard Protective Case, Green, RD-842
6 of 9 images
Carson 8x42mm RD Series Binocular w/Hard Protective Case, Green, RD-842
7 of 9 images
Carson 8x42mm RD Series Binocular w/Hard Protective Case, Green, RD-842
8 of 9 images
Carson 8x42mm RD Series Binocular w/Hard Protective Case, Green, RD-842
9 of 9 images
Carson 8x42mm RD Series Binocular w/Hard Protective Case, Green, RD-842
Tap Tap to Zoom
Product Videos
- Color:
- Green
- Package Type:
- Box
- Included Accessories:
- Hard protective case
Code: CN-BI-RDSB-RD-842
MPN: RD-842
UPC: 750668012364
List: $240.00Save 27%
$174.99
Product Info for Carson 8x42mm RD Series Binocular
RD-842 binoculars boast high quality BAK-4 prisms and fully multi-coated optics to ensure a crisp, bright image![]()
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for Carson 8x42mm RD Series Binocular:
| Manufacturer: | Carson |
| Color: | Green |
| Magnification: | 8 x |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Eye Relief: | 17 mm |
| Field of View, Linear: | 372 ft at 1000 yds |
| Optical Coating: | Multicoated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Close Focus: | 9.8 ft |
| Length: | 5.3 in |
| Weight: | 1.36 lb |
| Finish: | Matte |
| Package Type: | Box |
| Included Accessories: | Hard protective case |
| Magnification Type: | Fixed |
Package Contents:
- Carson 8x42mm RD Series Binocular
- Hard Protective case lens covers neck strap