Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Package Type:
- Gift Box
- Included Accessories:
- Lens Cleaning Cloth, Lens Covers, Neck Strap, Rugged Nylon Case, Shoulder Harness
Code: CN-BI-10x42ED-TD-042ED
MPN: TD-042ED
UPC: 750668009357
Product Info for Carson 3D 10x42mm Roof Prism Waterproof Birding Binoculars
Warning - The case for this device contains magnets which can interfere with pacemakers and implantable cardioverter defibrillators (ICD's). Individuals with pacemakers or ICD's should NOT use this product.![]()
When you need rugged optics that are prepared to keep up with your lifestyle, make sure you bring along the Carson 3D 10x42 Waterproof Birding Binocular with ED Glass. Fitted with top-notch ED glass and fully multi-coated for peak performance, these Waterproof Binoculars developed by Carson gives you a bright, clear image while hiking or bird watching. Waterproof, fogproof, and shock proof performance set the Carson 3D 10x42 Waterproof Birding Binocular apart from the competition, ensuring that your optics remain at their best whether you're out in the field or watching the ball game. With extra long eye relief and twist down eyecups, even users with eyeglasses are bound to love using the Carson 3D 10x42 Waterproof Birding ED Binocular.
Specifications for Carson 3D 10x42mm Roof Prism Waterproof Birding Binoculars:
| Manufacturer: | Carson |
| Color: | Black |
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BAK4 |
| Eye Relief: | 16 mm |
| Field of View, Linear: | 314 ft at 1000 yds |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Close Focus: | 9.8 ft |
| Weather Resistance: | Fog Resistant |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Length: | 4.9 in |
| Weight: | 1.38 lb |
| Finish: | Matte |
| Package Type: | Gift Box |
| Included Accessories: | Rugged Nylon Case, Lens Cleaning Cloth, Neck Strap, Lens Covers, Shoulder Harness |
| Magnification Type: | Fixed |
Features of Carson 3D 10x42 Waterproof Birding Rubberized Binocular w/ ED Glass:
- Rubberized armor ensures rugged and shock proof performance
- Nitrogen purged body and O-ring sealed for waterproof and fogproof protection
- Extra long eye relief with twist down eyecups ideal for those with glasses
- Well placed thumb grooves
- Excellent texturing
- All-over lightweight body ergonomics
- Fully Multi-Coated Lenses and Phase-Corrected BAK-4 Prisms Enhance Resolution
Package Contents:
- Carson 3D 10x42 Waterproof Birding Lightweight Binocular w/ ED Glass
- Rugged Nylon Case
- Neck strap
- Shoulder harness
- Lens cloth