Tap Tap to Zoom
- Color:
- Gray
- Condition:
- New
- Package Type:
- Gift Box
- Included Accessories:
- Lens Cleaning Cloth, Lens Covers, Neck Strap, Rugged Nylon Case, Shoulder Harness
Code: CN-BI-TD-832-EE
MPN: TD-832
UPC: 750668008565
Product Info for Carson Optical 3D 8x32 Full-Size Waterproof Hunting Binoculars
Warning - The case for this device contains magnets which can interfere with pacemakers and implantable cardioverter defibrillators (ICD's). Individuals with pacemakers or ICD's should NOT use this product.![]()
The Carson 8x32 3D Series Binocular has been designed for the outdoor enthusiast in mind. The binoculars from Carson feature fully multi-coated high definition optical coating technology that result in the enhancement of light gathering capabilities for even brighter, sharper images in low-light conditions. The Carson 3D binoculars combine a rubberized armor coating and nitrogen purged and O-ring sealed body to withstand any type of weathering conditions. The Carson 3D Series Binocular 8x32mm features precisely placed thumb grooves, "just right" texturing and all-over body ergonomics which is perfect for long hunts or bird watching expeditions.
Specifications for Carson Optical 3D 8x32 Full-Size Waterproof Hunting Binoculars:
| Manufacturer: | Carson |
| Color: | Gray |
| Magnification: | 8 x |
| Objective Lens Diameter: | 32 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BAK4 |
| Eye Relief: | 19.5 mm |
| Field of View, Linear: | 392 ft at 1000 yds |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Weather Resistance: | Fog Resistant |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Length: | 5 in |
| Weight: | 1.34 lb |
| Finish: | Matte |
| Condition: | New |
| Package Type: | Gift Box |
| Included Accessories: | Rugged Nylon Case, Lens Cleaning Cloth, Lens Covers, Shoulder Harness, Neck Strap |
| Magnification Type: | Fixed |
| Fogproof: | Yes |
| Shockproof: | Yes |
| Case: | Yes |
| Strap: | Yes |
| Application: | Hunting, Birding |
Features of Carson Optical 3D Series Binoculars TD-832
- Fully Multicoated Lenses
- Phase-Corrected BAK-4 Prisms with HD optical coating technology
- Rubberized armor coating
- Waterproof, shock-proof, fog-proof
- Perfect for long hunts or bird watching expeditions
Package Content
- Carson 3D 8x32 Hunting Binocular TD832
- Rugged Nylon Case
- Neck Strap
- Shoulder Harness
- Lens Cloth