Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black/Gray
- Package Type:
- Gift Box
- Included Accessories:
- Lens Cleaning Cloth, Lens Covers, Neck Strap, Rugged Nylon Case, Shoulder Harness
Code: CN-BI-TD-832ED
MPN: TD-832ED
UPC: 750668011404
Product Info for Carson 3D Series 8x32mm Roof Prism Binocular w/HD Optics and ED Glass
Warning - The case for this device contains magnets which can interfere with pacemakers and implantable cardioverter defibrillators (ICD's). Individuals with pacemakers or ICD's should NOT use this product.![]()
Enjoy using your binoculars all day whether you're out in the field or watching the game thanks to the Carson 8x32mm 3D Series Binocular w/HD Optics. Fitted with "just right" texturing and perfectly placed thumb grooves to keep your hands comfortable with extended use, these Binoculars designed by Carson provide a lightweight, ergonomic hold that keeps you on the look out for hours longer than before. The cutting edge HD coating on the ED glass ensures that you get the best clarity and brightest image possible when you look through the Carson 8x32mm 3D Series ED Binocular. The protective rubberized armor and nitrogen purged both ensure that your Carson 8x32mm 3D Series Waterproof Binocular can stick through even the most intense situations.
Specifications for Carson 3D Series 8x32mm Roof Prism Binocular w/HD Optics and ED Glass:
| Manufacturer: | Carson |
| Color: | Black/Gray |
| Magnification: | 8 x |
| Objective Lens Diameter: | 32 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BAK4 |
| Eye Relief: | 19.5 mm |
| Field of View, Linear: | 392 ft at 1000 yds |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Weather Resistance: | Fog Resistant |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Length: | 5.1 in |
| Weight: | 1.13 lb |
| Finish: | Matte |
| Package Type: | Gift Box |
| Included Accessories: | Rugged Nylon Case, Lens Cleaning Cloth, Neck Strap, Lens Covers, Shoulder Harness |
| Magnification Type: | Fixed |
Features of Carson 8x32mm 3D Series BAK-4 Binocular:
- HD optical coating technology with ED glass
- Ideal for hunting or birding
- Rubberized armor ensures rugged and shock proof performance
- Nitrogen purged body and O-ring sealed for waterproof and fogproof protection
- Extra long eye relief with twist down eyecups ideal for those with glasses
- Well placed thumb grooves
- Excellent texturing
- All-over lightweight body ergonomics
- Phase-Corrected BAK-4 Prisms
Package Contents:
- Carson 8x32mm 3D Series Textured Binocular
- Rugged Nylon Case
- Neck strap
- Shoulder harness
- Lens cloth