Tap Tap to Zoom
- Magnification:
- 3 x
- Additional Features:
- 10x Spot Lens, Weight - 0.9oz/25.5g
- Color:
- Gray
- Size:
- 1 x 0.4 x 6.3 in
Code: CN-LM-MT-25
MPN: MT-25
UPC: 750668009074
Product Info for Carson MagniLine Handheld Illuminated Magnifier
The MT-25, MagniLine magnifier is the travel companion of low vision aids. Designed to fit in a pocket or purse it's sleek design is the perfect size for reading books, newspapers, recipes, and coupons. The integrated super bright LED makes it perfect for reading in low light environments such as restaurants. The MagniLine magnifier is designed to stretch text vertically, maximizing the effectiveness of the lens for reading line by line text while minimizing its size so you can easily tuck it in to a purse, carry-on bag, or even a pocket. The integrated 10x spot lens is great for up close detail. This durable magnifying lens is great for use in the home or office. Hold magnifier above object/page for optimum viewing.![]()
Specifications for Carson MagniLine Handheld Illuminated Magnifier:
| Manufacturer: | Carson |
| Flashlight Application: | All Purpose, Work |
| Magnification: | 3 x |
| Additional Features: | Weight - 0.9oz/25.5g, 10x Spot Lens |
| Size: | 1 x 0.4 x 6.3 in |
| Color: | Gray |
| Magnification Type: | Fixed |
| Overall Length: | 6.25 in |
Features of Carson MagniLine Handheld Illuminated Magnifier
- Magnification 3x/10x
Package Contents:
- Carson MagniLine Handheld Illuminated Magnifier
- 3 G3 button cell Pouch