Tap Tap to Zoom
Product Info for Comp-Tac Infidel Max Inside The Waistband Concealed Carry Holster
Use the Comp-Tac Infidel Max Inside The Waistband Concealed Carry Holster to discreetly carry your firearm wherever you want to protect yourself. Each of these Concealed Holsters designed by Comp-Tac feature adjustable retention so that you can choose the proper level of pistol security that best suits your needs. This Infidel Max Inside The Waistband Concealed Carry Holster has an adjustable cant as well, offering complete customization of how you carry. A small footprint paired with a single polymer clip creates one of the best CCW systems around, and the Kydex body provides friction-free draws and simple, smooth reholstering every time. Pick up a Comp-Tac Infidel Max Inside The Waistband Concealed Carry Holster to secure your pistol in one of the most reliable carrying systems on the market.![]()
Specifications for Comp-Tac Infidel Max Inside The Waistband Concealed Carry Holster:
| Manufacturer: | Comp-Tac |
| Color: | Black |
| Holster Material: | Kydex |
| Holster Type: | Inside the Waistband Holster |
| Quantity: | 1 |
| Condition: | New |
| Included Accessories: | Allen Wrench |
| Water Resistance Level: | Moisture Repellant |
| Cant: | Adjustable |
| Attached Accessories: | Infidel Belt clip |
| Package Type: | Bag |
| Weight: | 0.25 lb |
| Length: | 7.5 in |
| Width: | 7.5 in |
| Height: | 2 in |
| Weather Resistance: | Yes, Moisture Resistant |
| Retention Level: | Level I |
Features of Comp-Tac Infidel Max Inside The Waistband Concealed Carry Holster
- All Kydex Body for a smooth fast draw, safe and easy re-holster
- Cant Adjustable
- Single Polymer Clip for Easy-On-Easy-Off holster wear
- Retention Adjustment- holster holds tighter or looser depending on yThier setting
- Small Footprint- easy to hide CCW holster
Package Contents:
- Comp-Tac Infidel Max Inside The Waistband Concealed Carry Holster