Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Beam Color:
- Red
- Laser Output:
- 5 mW
- Battery Type:
- CR1/3N
- Reticle:
- Dot
- Gun Make:
- Glock
- Gun Model:
- Glock 42, Glock 43, Glock 43X, Glock 48
- Additional Features:
- Front Pressure Button Activated
- Condition:
- New
Code: CT-LS-GLOCK42-LG-443
MPN: LG-443
UPC: 610242005598
Product Info for Crimson Trace Laserguard Laser for Glock 42 and Glock 43
Designed for pocket carry and self-defense, the Crimson Trace Laserguard Glock 42, 43 Red Laser Sight installs securely beneath the barrel for a smooth look and a smooth draw. These from the experts at Crimson Trace activate instinctively when you grip your firearm naturally. The Crimson Trace Compact Laserguard Red Laser installs without gunsmithing to the existing trigger guard of your Glock. The Crimson Trace Laserguard Front Activation Red Laser for Glock 42 and 43 is rugged enough to stand up to heavy recoil and still provide reliable repeatability time after time.![]()
Specifications for Crimson Trace Laserguard Laser for Glock 42 and Glock 43:
| Manufacturer: | Crimson Trace |
| Color: | Black |
| Beam Color: | Red |
| Finish: | Polymer Housing with Rubber Overmold Activation Pad |
| Laser Output: | 5 mW |
| Wavelength: | 532 nm |
| Maximum Range: | 50 ft |
| Battery Type: | CR1/3N |
| Battery Life: | Over Four Hours |
| Battery Quantity: | 2 |
| Reticle: | Dot |
| Water Resistance Level: | Water Resistant |
| Gun Make: | Glock |
| Gun Model: | Glock 43X, Glock 43, Glock 42, Glock 48 |
| Length: | 3 in |
| Width: | 1 in |
| Height: | 1 in |
| Weight: | 4 oz |
| Fabric/Material: | Polymer/Rubber Combination |
| Additional Features: | Front Pressure Button Activated |
| Condition: | New |
| Mount Type: | Trigger Guard Mount |
| Adjustability: | Adjustable |
Features of Crimson Trace Laserguard Rugged Red Laser Sight, Glock 42, 43:
- Easy to use, integrated laser sight.
- Designed to fit the GLOCK slimline 42 (.380 ACP) and 43 (9mm) by securing firmly around the trigger guard.
- Quick installation with no gunsmithing required.
- Patented Instinctive Activation system activates laser when handgun is held in the natural firing grip.
- Fully user adjustable for windage and elevation.
- Factory sighted at 50ft.
- Free batteries for life.
- 3 year full warranty.
Package Contents:
- Crimson Trace Laserguard Laser for Glock 42 and Glock 43
- 42 43