Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Beam Color:
- Green
- Laser Output:
- 5 mW
- Reticle:
- Dot
- Gun Make:
- Smith & Wesson
- Gun Model:
- Smith & Wesson J-Frame Revolver
- Included Accessories:
- Crimson Trace S&W J-Frame Round butt- Lasergrips, Green laser, Black LG-305G
- Condition:
- New
Code: CT-LS-LG-350G
MPN: LG-350G
UPC: 610242006182
Product Info for Crimson Trace Smith and Wesson J-Frame Revolver Round Butt Lasergrip Green Laser Sight
Crimson Trace LG-350 Green Laser Sights for the wildly popular Smith & Wesson J-Frame revolver line feature an extended grip length. The Crimson Trace Lasergrip Smith & Wesson Green Laser Sight features a front activated laser that is engaged instinctively when the revolver is held in a natural shooting grip. The battery life is over four hours with a laser output of 5mW. With super installation there is no need to worry about a huge user manual or a lot of tools. The Crimson Trace S&W Laser Sight is manufactured with a rubber overmold material over a polymer base and is among the most popular Crimson Trace Lasergrips applications.![]()
Specifications for Crimson Trace Smith and Wesson J-Frame Revolver Round Butt Lasergrip Green Laser Sight:
| Manufacturer: | Crimson Trace |
| Color: | Black |
| Beam Color: | Green |
| Laser Output: | 5 mW |
| Wavelength: | 532 nm |
| Maximum Range: | 50 ft |
| Reticle: | Dot |
| Water Resistance Level: | Water Resistant |
| Gun Make: | Smith & Wesson |
| Gun Model: | Smith & Wesson J-Frame Revolver |
| Length: | 3 in |
| Width: | 1 in |
| Height: | 1 in |
| Weight: | 4 oz |
| Fabric/Material: | Polymer/Rubber Combination |
| Included Accessories: | Crimson Trace S&W J-Frame Round butt- Lasergrips, Green laser, Black LG-305G |
| Condition: | New |
| Adjustability: | Adjustable |
Features of Crimson Trace Lasergrips S&W J-Frame Green Laser Sight:
- Polymer and Rubber Combination Material
- Front Activation
- On/Off Master Switch
- Uses Two #2032 Batteries
- Pressure Activated
- Rubber Overmold Grip
- Free Batteries for Life
- Three year Full Warranty
Package Contents:
- Crimson Trace Smith and Wesson J-Frame Revolver Round Butt Lasergrip Green Laser Sight
- J-Frame Round Butt