Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Beam Color:
- Red
- Laser Output:
- 5 mW
- Reticle:
- Dot
- Gun Make:
- Ruger
- Gun Model:
- Ruger LCR, Ruger LCRx
Code: CT-LS-LG-415
MPN: LG-415
UPC: 610242005642
Product Info for Crimson Trace Ruger LCR/LCRX Red Lasergrip
Suitable for Ruger LCR/X Revolvers, Crimson Trace Ruger LCR/LCRX Red Lasergrip has an easy activation system that powers on when held in the firing position. This Red Laser from Crimson Trace also includes a master on-and-off button that fully powers down the unit. And components like its fully adjustment windage and elevation are just a couple of the other many top-quality features that make Crimson Trace Ruger Laser Hand Grip a trusted device for nearly any level of shooter. For a laser system that will be the ultimate guide on your next mission, choose Crimson Trace Red Laser Grip.![]()
Specifications for Crimson Trace Ruger LCR/LCRX Red Lasergrip:
| Manufacturer: | Crimson Trace |
| Color: | Black |
| Beam Color: | Red |
| Laser Output: | 5 mW |
| Wavelength: | 532 nm |
| Maximum Range: | 50 ft |
| Reticle: | Dot |
| Water Resistance Level: | Water Resistant |
| Gun Make: | Ruger |
| Gun Model: | Ruger LCRx, Ruger LCR |
| Length: | 3 in |
| Width: | 1 in |
| Height: | 1 in |
| Weight: | 4 oz |
| Fabric/Material: | Polymer/Rubber Combination |
Features of Crimson Trace Ruger Laser Hand Grip:
- Simple User Installation
- User Windage and Elevation Adjustable
- Polymer Grip Finish with Rubber Over-mold Activation Pad
Package Contents:
- Crimson Trace Ruger LCR/LCRX Red Lasergrip
- LCR & LCRX .22 .38 and .357