Tap Tap to Zoom
Code: CT-LS-SWSH-LG-405
MPN: LG-405
UPC: 610242004058
The Crimson Trace Laser Grip with Rubber Over Mold for S&W Pistol is a top-shelf enhancement that gives you a reliable aiming point via a bright red laser. These renowned by Crimson Trace are incredibly easy to use - activating instantly when you hold your pistol in a natural grip. What's more, the Crimson Trace LG-405 Lasergrip w/ J-Frame is outfitted with an innovative air pocket on top of the backstrap that reduces felt recoil up to 30%. Such a recoil reduction on a revolver makes a huge difference in accuracy and assists with taking follow-up shots. There's no need for a bulky laser attachment. These sleek grips have an integrated laser that's barely noticeable until activated. Unleash the full potential of your weapon when you attach the Crimson Trace Lasergrip for S&W.![]()
| Manufacturer: | Crimson Trace |
| Color: | Black |
| Beam Color: | Red |
| Finish: | Polymer |
| Laser Output: | 5 mW |
| Wavelength: | 532 nm |
| Maximum Range: | 50 ft |
| Battery Type: | CR2032 |
| Battery Life: | 4 hours |
| Battery Quantity: | 2 |
| Reticle: | Dot |
| Water Resistance Level: | Water Resistant |
| Gun Make: | Smith & Wesson |
| Gun Model: | Smith & Wesson J-Frame Revolver |
| Length: | 3 in |
| Width: | 1 in |
| Height: | 1 in |
| Weight: | 4 oz |
| Fabric/Material: | Polymer/Rubber Combination |
| Additional Features: | Pressure Activated, Front |
| Condition: | New |