Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Beam Color:
- Green
- Laser Output:
- 5 mW
- Battery Type:
- 1/3N Lithium
- Reticle:
- Dot
- Gun Make:
- Smith & Wesson
- Gun Model:
- Smith & Wesson M&P Bodyguard 380
- Included Accessories:
- No
Code: CT-LS-SHSYG-LG-454G
MPN: LG-454G
UPC: 610242005864
Product Info for Crimson Trace Green Laserguard for Bodyguard
TheCrimson Trace Green Laserguard for Bodyguard is an easy to install and intuitive laser sight for accurate targeting at a moment's notice. Created for the Smith and Wesson M&P Bodyguard .380 pistol, this Laser Sight from Crimson Trace ensures a clear laser beam in all lighting conditions. The Crimson Trace Green Laserguard Laser Scope for S&W M&P Bodyguard features Crimson Trace's patented Instinctive Activation, which prepares the scope for a shot when the pistol is raised to firing position. If you're seeking a customizable laser scope experience, look no further than the Crimson Trace Green Instinctive Activation Laserguard for Bodyguard.![]()
Specifications for Crimson Trace Green Laserguard for Bodyguard:
| Manufacturer: | Crimson Trace |
| Color: | Black |
| Beam Color: | Green |
| Laser Output: | 5 mW |
| Wavelength: | 532 nm |
| Maximum Range: | 50 ft |
| Battery Type: | 1/3N Lithium |
| Battery Life: | 2+ hours |
| Battery Quantity: | 1 |
| Reticle: | Dot |
| Water Resistance Level: | Water Resistant |
| Gun Make: | Smith & Wesson |
| Gun Model: | Smith & Wesson M&P Bodyguard 380 |
| Length: | 3 in |
| Width: | 1 in |
| Height: | 1 in |
| Weight: | 4 oz |
| Fabric/Material: | Polymer/Rubber Combination |
| Included Accessories: | No |
| Mount Type: | Trigger Guard Mount |
Features of Crimson Trace Green Laserguard for Bodyguard:
- Fits the Smith and Wesson M&P Bodyguard .380
- Adjustable for windage and elevation
- Three year full warranty
Package Contents:
- Crimson Trace Green Laserguard for Bodyguard
- M&P Bodyguard .380