Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- CT Custom BDC Pro
- Tube Diameter:
- 1 in
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 15.2 oz
- Adjustment Click Value:
- 0.25 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Parallax:
- 100 yds
- Illumination Type:
- Non-Illuminated
Code: CT-RS-0101460-01-01460
MPN: 01-01460
UPC: 810048570133
Product Info for Crimson Trace Brushline Pro 3-9x40mm BDC Pro Reticle Rifle Scope
The Crimson Trace Brushline Pro optics are designed with the experienced hunter in mind and have been purposefully built from the ground up. The line includes options for pistols, muzzleloaders, shotguns, and hunting rifles. All of the reticles have been calibrated for the firearms platform that they will be placed on. The line features aerospace grade 1 and 30mm tubes that are extremely lightweight. The scopes are fully multi-coated and have exceptional light transmission and glass quality. All Crimson Trace scopes are covered under the LIFETIME protection guaranteed warranty and backed by our award-winning customer service team.![]()
Specifications for Crimson Trace Brushline Pro 3-9x40mm BDC Pro Reticle Rifle Scope:
| Manufacturer: | Crimson Trace |
| Objective Lens Diameter: | 40 mm |
| Magnification: | 3 - 9 x |
| Reticle: | CT Custom BDC Pro |
| Tube Diameter: | 1 in |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 11.5 - 33.5 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 4 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 15.2 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.25 MOA |
| Length: | 12.4 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 100 yds |
| Illumination Type: | Non-Illuminated |
| Fabric/Material: | Aerospace Grade Aluminum |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Variable |
| Gun Type: | Rifle |
| Last Chance: | Yes |
| Lens Diameter: | 40 mm |
Features of Crimson Trace Brushline Pro 3-9x40mm BDC Pro Reticle Rifle Scope
- Exceptional Glass Quality and Light Transmission
- Quick spring-loaded zero reset capped turrets
- Configures with Trace Ballistic Calculator to get the precise bullet drops for your ammunition and atmospheric conditions
Package Contents:
- Crimson Trace Brushline Pro 3-9x40mm BDC Pro Reticle Rifle Scope
- User Guide
- Retcile User Guide
- Lifetime Warranty