Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- BDC
- Tube Diameter:
- 1 in
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 16.2 oz
- Parallax:
- 100 yds
Code: CT-RS-0101550-01-01550
MPN: 01-01550
UPC: 810048570003
Product Info for Crimson Trace Brushline 3-9x40mm Rifle Scope
The Crimson Trace Brushline optics are designed with the hunter in mind and have been purposefully built from the ground up. The line features aerospace grade 1 tubes that are extremely lightweight as to not add extra weight to hunting rifles. They are fully multi-coated, nitrogen purged, waterproof, and ready for whatever elements they encounter. All Crimson Trace scopes are covered under the LIFETIME protection guaranteed warranty and backed by our award-winning customer service team.![]()
Specifications for Crimson Trace Brushline 3-9x40mm Rifle Scope:
| Manufacturer: | Crimson Trace |
| Objective Lens Diameter: | 40 mm |
| Magnification: | 3 - 9 x |
| Reticle: | BDC |
| Tube Diameter: | 1 in |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 11.3 - 33.8 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 4 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 16.2 oz |
| Length: | 12.3 in |
| Parallax: | 100 yds |
| Fabric/Material: | Aerospace Grade Aluminum |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Variable |
| Gun Type: | Rifle |
| Lens Diameter: | 40 mm |
Features of Crimson Trace Brushline 3-9x40mm Rifle Scope
- Exceptional Glass Quality and Light Transmission
- Quick spring-loaded zero reset capped turrets
- Configures with Trace Ballistic Calculator to get the precise bullet drops for your ammunition and atmospheric conditions
Package Contents:
- Crimson Trace Brushline 3-9x40mm Rifle Scope
- User Guide
- Retcile User Guide
- Lifetime Warranty