Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- SR2-MOA Reticle
- Tube Diameter:
- 34 mm
- Reticle Focal Plane:
- First Focal Plane (FFP)
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Adjustment Click Value:
- 0.25 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Parallax:
- 100 yds
- Illumination Type:
- Non-Illuminated
- Included Accessories:
- Battery, Flip Caps, Lens Cleaning Cloth
- Additional Features:
- Zero Reset
Code: CT-RS-CTSR4NN-CSA-3108
MPN: CSA-3108
UPC: 850002469127
Product Info for Crimson Trace 3 Series 1-8x28mm Sport Rifle Scope
The Crimson Trace CTL-3108 3 Series is a feature rich 1-8x28mm short-range rifle scope that has been purposefully built from the ground up. The scopes First Focal Plane (FFP) and impressive Japanese ED glass clarity makes for an unparalleled shooting experience. The custom designed SR2-MOA advanced reticle offers a quick acquisition points that vanish when increasing magnification. The capped .25 MOA tactical turrets provide a precise and rugged feel when dialing for the most accurate of shots. The entire Crimson Trace Scope Line offers EZ Mount Leveling Indicators for quick and exact mounting and red alignment ring for proper eye placement. All Crimson Trace Scopes are part of the Mfg Free Batteries For Life program and are covered under the Mfg Lifetime Protection Guaranteed Warranty.Magnification: 1-8xObjective Lens Diameter: 28mmFirst Focal Plane (FFP)Reticle: SR2-MOATube Diameter: 34mmTurrets: Zero Reset![]()
Specifications for Crimson Trace 3 Series 1-8x28mm Sport Rifle Scope:
| Manufacturer: | Crimson Trace |
| Objective Lens Diameter: | 28 mm |
| Magnification: | 1 - 8 x |
| Reticle: | SR2-MOA Reticle |
| Tube Diameter: | 34 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Exit Pupil: | 2.9 - 7.5 mm |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 105 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3.5 in |
| Diopter Adjustment Range: | -3 - 2 dpt |
| Color: | Black |
| Adjustment Click Value: | 0.25 MOA |
| Length: | 13 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 100 yds |
| Illumination Type: | Non-Illuminated |
| Battery Type: | CR2032 |
| Width: | 3.5 in |
| Fabric/Material: | 6061-T6 Aircraft Aluminum Single Piece Tube |
| Height: | 28 mm |
| Focus Range: | 100 yds |
| Lens Material: | ED Glass |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Operating Temperature: | -10 - 50 Celsius |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Fogproof: | Yes |
| Included Accessories: | Flip Caps, Lens Cleaning Cloth, Battery |
| Magnification Type: | Variable |
| Additional Features: | Zero Reset |
| Ring Height: | 34 mm |
| Attachment Type: | Riflescope Ring |
Features of Crimson Trace 3 Series 1-8x28mm Sport Rifle Scope:
- Lifetime Protection Guarantee Warranty
- Free Batteries for Life
- Zero reset turrets
- self-leveling scope body indicators.
- Included Accessories:
- Battery
- System Manual
- Reticle Manual
- System Tools
- 2x Flip caps
- lens cleaning cloth
Package Contents:
- Crimson Trace 3 Series 1-8x28mm Sport Rifle Scope
- 3 Series Sport Rifle Scope 1-8x28mm MOA/MOA FFP with SR2-MOA BDC Reticle