Tap Tap to Zoom
Product Info for Crimson Trace Hardline Pro 4-16x50mm Rifle Scope w/Spring-Loaded Zero-Reset Turrets
The Crimson Trace Hardline Pro optics are designed with the experienced tactical and target shooter in mind and have been purposefully built from the ground up. The line features aerospace grade 30mm tubes with First Focal Plane (FFP) options. The line offers short, medium and long-range optics with a variety of custom reticles. They are fully multi-coated, nitrogen purged, shock resistant, and ready for whatever elements they encounter. All Crimson Trace scopes are covered under the LIFETIME protection guaranteed warranty and backed by our award-winning customer service team.![]()
Specifications for Crimson Trace Hardline Pro 4-16x50mm Rifle Scope w/Spring-Loaded Zero-Reset Turrets:
| Manufacturer: | Crimson Trace |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 4 - 16 x |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 12.5 - 3.1 mm |
| Finish: | MOC Coating |
| Field of View, Linear: | 6.8 - 27.2 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 4 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 25.4 oz |
| Length: | 14.8 in |
| Parallax: | 50 yds to infinity |
| Battery Type: | Stand Alone Lithium |
| Fabric/Material: | Aerospace Aluminum |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Light Transmission: | 90 % |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Battery Quantity: | 1 |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Variable |
| Lens Finish: | Fully Multi-Coated |
| Design: | Lightweight |
| Application: | Tactical |
Features of Crimson Trace Hardline Pro 4-16x50mm Rifle Scope w/Spring-Loaded Zero-Reset Turrets
- 2nd focal plane
- Aerospace grade 30mm tube
- Parallax (side focus) adjustment
- Illuminated glass etched reticle
- Fully multi-coated lens for maximum clarity
- Generous, 4in eye relief
- Quick spring-loaded zero reset exposed turrets
- Waterproof, shockproof and nitrogen purged
- Lightweight aluminum construction, 25.4oz
Package Contents:
- Crimson Trace Hardline Pro 4-16x50mm Rifle Scope w/Spring-Loaded Zero-Reset Turrets
- User Guide
- Retcile User Guide
- Lifetime Warranty
- Batteries