Tap Tap to Zoom
Product Info for Crimson Trace Brushline Pro 3-12x42mm Rifle Scope
The Crimson Trace Brushline Pro optics are designed with the experienced hunter in mind and have been purposefully built from the ground up. The line includes options for pistols, muzzleloaders, shotguns, and hunting rifles. All of the reticles have been calibrated for the firearms platform that they will be placed on. The line features aerospace grade 1in and 30mm tubes that are extremely lightweight. The scopes are fully multi-coated and have exceptional light transmission and glass quality. All Crimson Trace scopes are covered under the LIFETIME protection guaranteed warranty and backed by our award-winning customer service team.![]()
Specifications for Crimson Trace Brushline Pro 3-12x42mm Rifle Scope:
| Manufacturer: | Crimson Trace |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Magnification: | 3 - 12 x |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Finish: | MOC Coating |
| Field of View, Linear: | 9.4 - 38.3 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 4 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 19.4 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.25 MOA |
| Length: | 13.1 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 50 yds to infinity |
| Illumination Type: | Non-Illuminated |
| Fabric/Material: | Aerospace Aluminum |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Light Transmission: | 90 % |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Variable |
| Lens Finish: | Fully Multi-Coated |
| Design: | Lightweight |
Features of Crimson Trace Brushline Pro 3-12x42mm Rifle Scope
- Exceptional Glass Quality and Light Transmission
- Quick spring-loaded zero reset capped turrets
- Configures with Trace Ballistic Calculator to get the precise bullet drops for your ammunition and atmospheric conditions
Package Contents:
- Crimson Trace Brushline Pro 3-12x42mm Rifle Scope
- User Guide
- Retcile User Guide
- Lifetime Warranty