Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- MR1-MOA Reticle
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Finish:
- MOC Coating
- Color:
- Black
- Weight:
- 23 oz
- Adjustment Click Value:
- 0.25 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Parallax:
- 50 yds to infinity
- Illumination Type:
- Non-Illuminated
Code: CT-RS-EDEK69-01-01360
MPN: 01-01360
UPC: 810048570447
Product Info for Crimson Trace Hardline Pro 5-20x50mm Rifle Scope
The Crimson Trace Hardline Pro optics are designed with the experienced tactical and target shooter in mind and have been purposefully built from the ground up. The line features aerospace grade 30mm tubes with First Focal Plane (FFP) options. The line offers short, medium and long-range optics with a variety of custom reticles. They are fully multi-coated, nitrogen purged, shock resistant, and ready for whatever elements they encounter. All Crimson Trace scopes are covered under the LIFETIME protection guaranteed warranty and backed by our award-winning customer service team.![]()
Specifications for Crimson Trace Hardline Pro 5-20x50mm Rifle Scope:
| Manufacturer: | Crimson Trace |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 5 - 20 x |
| Reticle: | MR1-MOA Reticle |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Finish: | MOC Coating |
| Field of View, Linear: | 5.8 - 23 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 4 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 23 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.25 MOA |
| Length: | 15 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 50 yds to infinity |
| Illumination Type: | Non-Illuminated |
| Fabric/Material: | Aerospace Aluminum |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Light Transmission: | 90 % |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Variable |
| Application: | Tactical |
| Lens Finish: | Fully Multi-Coated |
| Design: | Lightweight |
Features of Crimson Trace Hardline Pro 5-20x50mm Rifle Scope
- Exceptional Glass Quality and Light Transmission
- Quick spring-loaded zero reset capped turrets
- Designed with the experienced tactical and target shooter in mind
- Configures with Trace Ballistic Calculator to get the precise bullet drops for your ammunition and atmospheric conditions
Package Contents:
- Crimson Trace Hardline Pro 5-20x50mm Rifle Scope
- User Guide
- Retcile User Guide
- Lifetime Warranty