Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Finish:
- Type III Hardcoat Anodized
- Fabric/Material:
- Aircraft Grade Aluminum
- Gun Rail:
- M-LOK
- Hand:
- Ambidextrous
- Gun Make:
- AR Platform
- Gun Model:
- AR-15
- Length:
- 7.02 in
- Width:
- 1.85 in
- Height:
- 2.14 in
- Weight:
- 6.7 oz
- Condition:
- New
Code: DDD-T8-ACEG96-01-005-10696
MPN: 01-005-10696
UPC: 818773020800
Product Info for Daniel Defense Omega Rail 7.0 M-LOK
The Daniel Defense Omega Rail is a premium upgrade to ARs with plastic handguards and is now available with the KeyMod or M-Lok attachment system. Its free float design allows the individual operator to install it with the Allen Wrench provided and requires ZERO modification to the weapon! It features integral QD sling swivel mounts, with rotation limiter, and an uninterrupted upper rail platform. This light weight, ergonomic rail system is meticulously CNC machined from Aircraft Grade Aluminum and is Military Specification Type III Hard Coat Anodized. All the Omega Rail fasteners are military specification. The Omega Rail 7.0 is designed to work with Carbine AR-15 gas systems.![]()
Specifications for Daniel Defense Omega Rail 7.0 M-LOK:
| Manufacturer: | Daniel Defense |
| Color: | Black |
| Finish: | Type III Hardcoat Anodized |
| Fabric/Material: | Aircraft Grade Aluminum |
| Gun Rail: | M-LOK |
| Hand: | Ambidextrous |
| Gun Type: | Rifle |
| Gun Make: | AR Platform |
| Gun Model: | AR-15 |
| Length: | 7.02 in |
| Width: | 1.85 in |
| Height: | 2.14 in |
| Weight: | 6.7 oz |
| Condition: | New |
Package Contents:
- Daniel Defense Omega Rail 7.0 M-LOK
