1 of 3 images
Defcon 5 Outac Pocket Magazine Pouch for 9mm Pistol, OD Green, OT-PM01 OD
2 of 3 images
Defcon 5 Outac Pocket Magazine Pouch for 9mm Pistol, Vegetato Italiano, OT-PM01 VI
3 of 3 images
Defcon 5 Outac Pocket Magazine Pouch for 9mm Pistol, Tan, OT-PM01 CT
Tap Tap to Zoom
3 Models Available
Color
All
Search
List: $14.49
$13.99
List: $14.49
$13.99
List: $14.49
$13.99
Product Info for Defcon 5 Outac Pocket Magazine Pouch for 9mm Pistol
Pocket magazine pouch for 9mm pistol. Flap closure to protect the magazine from dust or send that can cause the weapon jamming. Inserted on the base of the pouch holes for the drainage of any liquids or powders.![]()
Specifications for Defcon 5 Outac Pocket Magazine Pouch for 9mm Pistol:
| Manufacturer: | Defcon 5 |
| Fabric/Material: | 1000 Denier |
| Pouch Compartments: | 1 |
| Magazine Type: | Pistol |
| # of Mag Pouch Compartments: | 1 |
| Hand: | Ambidextrous |
| Size: | One Size |
| Accessory Attachment System: | MOLLE |
| Height: | 15 cm |
| Width: | 5 cm |
| Depth/Thickness: | 5 cm |
| Fastener/Closure Type: | Flap |
| Projectile Caliber: | .355 Caliber |
Features of Defcon 5 Outac Pocket Magazine Pouch for 9mm Pistol
- Weight: 0.04 Kg
- Dimensions: 5 cm x 5 cm x 15 cm
- 1000 Denier Material
- MOLLE system
- Number of pouches for 9mm magazines n.1
Package Contents:
- Defcon 5 Outac Pocket Magazine Pouch for 9mm Pistol