1 of 3 images
Defcon 5 Outac Double Pistol Pouch, Tan, OT-PM02/3 CT
2 of 3 images
Defcon 5 Outac Double Pistol Pouch, OD Green, OT-PM02/3 OD
3 of 3 images
Defcon 5 Outac Double Pistol Pouch, Vegetato Italiano, OT-PM02/3 VI
Tap Tap to Zoom
3 Models Available
Color
All
Search
List: $17.99
$17.49
List: $17.99
$17.49
List: $17.99
$17.49
Product Info for Defcon 5 Outac Double Pistol Pouch
Pocket magazine pouch for 9mm pistol. Flap closure to protect magazines from dust or sand that can cause the weapon jamming. Inserted at the base of the pouch holes for the drainage of any liquids or powders.![]()
Specifications for Defcon 5 Outac Double Pistol Pouch:
| Manufacturer: | Defcon 5 |
| Fabric/Material: | 1000 Denier |
| Pouch Compartments: | Double |
| Magazine Type: | Pistol |
| # of Mag Pouch Compartments: | 2 |
| Hand: | Ambidextrous |
| Size: | One Size |
| Accessory Attachment System: | MOLLE |
| Height: | 15 cm |
| Width: | 9 cm |
| Depth/Thickness: | 5 cm |
| Projectile Caliber: | .355 Caliber |
Features of Defcon 5 Outac Double Pistol Pouch
- Weight: 0.08 Kg
- Dimensions: 9 cm x 5 cm x 15 cm
- 1000 Denier Material
- MOLLE system
- Number of pouches for 9mm magazines n.2
Package Contents:
- Defcon 5 Outac Double Pistol Pouch