Tap Tap to Zoom
Product Info for Defcon 5 Double Open Mag Pouch
Produced to be the ideally suited way for you to be sure to possess all the ammo you'll want to thrive in almost any environment, the Defcon 5 Double Open Mag Pouch is a great Mag Case for pretty much any weapon operator. You can never have too much ammunition with you. And due to the Defcon 5 Double Open Mag Pouch, access to your additional mags hasn't ever been a less complicated process. In an effort to offer the best ammo mag case available, these Magazine Pouches via the specialists at Defcon 5 is created working with extremely heavy duty and reliable elements. Defcon 5 has been making prime quality weapon magazine pouches for a very long time, and the Defcon 5 Double Open Mag Pouch is the result of their resolve for making certain shooters have gear that will tremendously improve their lives. Here at Tactical-Store, we want to be sure that you depart with the item that you have been hunting for, and the Defcon 5 Double Open Mag Pouch is among the numerous mag carrying pouches that we are excited to supply our customers. If you have been searching for a good way to assure fast access to your extra mags, pick the Defcon 5 Double Open Mag Pouch.
Specifications for Defcon 5 Double Open Mag Pouch:
| Manufacturer: | Defcon 5 |
| # of Mag Pouch Compartments: | 2 |
| Height: | 14 cm |
| Width: | 16 cm |
| Depth/Thickness: | 4 cm |
| Size: | One Size |
| Accessory Attachment System: | MOLLE |
| Fabric/Material: | 1000 Denier |
| Hand: | Ambidextrous |
Features of Defcon 5 Double Open Mag Pouch:
- Water Repellent
- 1000 Denier Material
- MOLLE System
- Number of pouches for 5.56mm magazines, n.2
Package Contents:
- Defcon 5 Double Open Mag Pouch