1 of 3 images
Defcon 5 Outac Single Mag. Pouch, Vegetato Italiano, OT-M4AKS VI
2 of 3 images
Defcon 5 Outac Single Mag. Pouch, OD Green, OT-M4AKS OD
3 of 3 images
Defcon 5 Outac Single Mag. Pouch, Tan, OT-M4AKS CT
Tap Tap to Zoom
3 Models Available
Color
All
Search
$15.99
$15.99
$15.99
Product Info for Defcon 5 Outac Single Mag. Pouch
Single M4 + AK pouch 5.56 x 45 mm NATO. Flap closure to protect the magazine from dust or sand that can cause the weapon jamming. Inserted on the base of the pouch one hole for the drainage of any liquids or powders.![]()
Specifications for Defcon 5 Outac Single Mag. Pouch:
| Manufacturer: | Defcon 5 |
| # of Mag Pouch Compartments: | 1 |
| Height: | 19 cm |
| Width: | 9 cm |
| Depth/Thickness: | 8 cm |
| Size: | One Size |
| Accessory Attachment System: | MOLLE |
| Fabric/Material: | 1000 Denier |
| Hand: | Ambidextrous |
| Gun Model: | M4 |
Features of Defcon 5 Outac Single Mag. Pouch
- Weight: 0.10 Kg
- Dimensions: 8 cm x 9 cm x 19 cm
- Waterproof
- 1000 Denier Material
- MOLLE system
- Number of pouches for 5.56mm magazines n.1
Package Contents:
- Defcon 5 Outac Single Mag. Pouch