1 of 4 images
Defcon 5 Triple Magazine Pouch For 6 Magazine 5.56, Tan, D5-M4AK3 CT
2 of 4 images
Defcon 5 Triple Magazine Pouch For 6 Magazine 5.56, OD Green, D5-M4AK3 OD
3 of 4 images
Defcon 5 Triple Magazine Pouch For 6 Magazine 5.56, Vegetato Italiano, D5-M4AK3 VI
4 of 4 images
Defcon 5 Triple Magazine Pouch For 6 Magazine 5.56, Multicamo, D5-M4AK3 MC
Tap Tap to Zoom
4 Models Available
Color
All
Search
List: $63.25Save 11%
$55.99
List: $63.25Save 11%
$55.99
List: $63.25Save $5.26
$57.99
List: $63.25Save $3.26
$59.99
Product Info for Defcon 5 Triple Magazine Pouch For 6 Magazine 5.56
Closed type triple magazine with velcro. Suitable for 5.56 magazines (two in each pouch)![]()
Specifications for Defcon 5 Triple Magazine Pouch For 6 Magazine 5.56:
| Manufacturer: | Defcon 5 |
| # of Mag Pouch Compartments: | 3 |
| Height: | 14 cm |
| Width: | 16 cm |
| Depth/Thickness: | 4 cm |
| Size: | One Size |
| Accessory Attachment System: | MOLLE |
| Fabric/Material: | 1000 Denier |
| Hand: | Ambidextrous |
Features of Defcon 5 Triple Magazine Pouch For 6 Magazine 5.56
- Molle system adjustable to any molle specs vest carrier
- 1000 Denier material water repellent
- Weight: 0,10 Kg
- Dimensions: 16 cm x 4 cm x 14 cm
Package Contents:
- Defcon 5 Triple Magazine Pouch For 6 Magazine 5.56