1 of 3 images
Defcon 5 Low Profile Elastic 5.56 Double Magazine Pouch, Tan, D5-M4LPDP CT
2 of 3 images
Defcon 5 Low Profile Elastic 5.56 Double Magazine Pouch, Black, D5-M4LPDP B
3 of 3 images
Defcon 5 Low Profile Elastic 5.56 Double Magazine Pouch, OD Green, D5-M4LPDP OD
Tap Tap to Zoom
3 Models Available
Color
All
Search
List: $31.99Save $2.00
$29.99
List: $31.99Save $2.00
$29.99
List: $32.99Save $1.00
$31.99
Product Info for Defcon 5 Low Profile Elastic 5.56 Double Magazine Pouch
Elastic double magazines pouch for long weapon. Compatible with 5.56 caliber NATO standards. Elastic structure, the pocket holds the magazines firmly, without needing additional releases. Completerly without metal parts, on the back has modular MOLLE system.![]()
Specifications for Defcon 5 Low Profile Elastic 5.56 Double Magazine Pouch:
| Manufacturer: | Defcon 5 |
| # of Mag Pouch Compartments: | 2 |
| Height: | 18 cm |
| Width: | 17.5 cm |
| Depth/Thickness: | 0.5 cm |
| Size: | One Size |
| Accessory Attachment System: | MOLLE |
| Fabric/Material: | Nylon/Elastane |
| Hand: | Ambidextrous |
Features of Defcon 5 Low Profile Elastic 5.56 Double Magazine Pouch
- Dimenions: 18 X 17.5 X 0.5 cm
- Fabric : Nylon/Elastan
- Weight: 0.20 Kg
- Number of pouches for 5.56mm magazines n.2
- MOLLE system
Package Contents:
- Defcon 5 Low Profile Elastic 5.56 Double Magazine Pouch