1 of 3 images
Defcon 5 Low Profile Elastic 5.56 Single Magazine Pouch for Long Weapon, Black, D5-M4LPSP B
2 of 3 images
Defcon 5 Low Profile Elastic 5.56 Single Magazine Pouch for Long Weapon, Tan, D5-M4LPSP CT
3 of 3 images
Defcon 5 Low Profile Elastic 5.56 Single Magazine Pouch for Long Weapon, OD Green, D5-M4LPSP OD
Tap Tap to Zoom
3 Models Available
Color
All
Search
$17.49
$17.49
$17.49
Product Info for Defcon 5 Low Profile Elastic 5.56 Single Magazine Pouch for Long Weapon
Pouch compatible with 5.56 caliber NATO standards. Elastic structure, the pocket holds the magazine firmly, without needing additional releases. Completely without metal parts, on the back there is modular MOLLE system.![]()
Specifications for Defcon 5 Low Profile Elastic 5.56 Single Magazine Pouch for Long Weapon:
| Manufacturer: | Defcon 5 |
| # of Mag Pouch Compartments: | 1 |
| Height: | 17.5 cm |
| Width: | 10 cm |
| Depth/Thickness: | 0.5 cm |
| Size: | One Size |
| Accessory Attachment System: | MOLLE |
| Fabric/Material: | Nylon/Elastane |
| Hand: | Ambidextrous |
Features of Defcon 5 Low Profile Elastic 5.56 Single Magazine Pouch for Long Weapon
- Dimensions: 10 X 17.5 X 0.5 cm
- Material : Nylon + Elastan
- Weight: 0.10 Kg
- Number of pouches for 5.56mm magazines
- MOLLE system
Package Contents:
- Defcon 5 Low Profile Elastic 5.56 Single Magazine Pouch for Long Weapon