Tap Tap to Zoom
Product Info for Defcon 5 M60 Pouch
Produced to be the ideally suited means to ensure you have all the rounds you'll need to thrive in almost any environment, the Defcon 5 M60 Pouch is an excellent Mag Case for almost any weapon operator. You'll never have enough ammo with you. And due to the Defcon 5 M60 Pouch, admission to your extra magazines hasn't been a simpler procedure. These Magazine Pouches through the experts at Defcon 5 is completed using the kinds of long lasting and dependable resources you anticipate out of this incredible company. Defcon 5 has been making top quality rifle magazine carrying pouches for a long time, and the Defcon 5 M60 Pouch is the result of their commitment to being sure that shooters have got gear that will significantly increase their life. Here at Tactical-Store, we want to make sure that you leave with the product that you've been searching for, and the Defcon 5 M60 Pouch is among the many mag carrying pouches that we are more than pleased to supply our clients. If you've been searching for a good way to ensure immediate access to your extra magazines, pick the Defcon 5 M60 Pouch.
Specifications for Defcon 5 M60 Pouch:
| Manufacturer: | Defcon 5 |
| # of Mag Pouch Compartments: | 6 |
| Height: | 19 cm |
| Width: | 17 cm |
| Depth/Thickness: | 7 cm |
| Size: | One Size |
| Accessory Attachment System: | MOLLE |
| Fabric/Material: | 1000 Denier |
| Hand: | Ambidextrous |
| Gun Model: | M60 Machine Gun |
Features of Defcon 5 M60 Pouch
- Weight: 0.35 Kg
- Dimensions: 17 cm x 7 cm x 19 cm
- Water Repellent
- MOLLE system
- 1000 Denier Material
- Item with NSN/NUC
- Number of pouches for 5.56mm magazines n.6
- DURAFLEX buckles
Package Contents:
- Defcon 5 M60 Pouch