Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Gun Make:
- Glock
- Gun Model:
- Glock 19, Glock 19X, Glock 23, Glock 45
- Caliber:
- 9mm Luger
- Barrel Length:
- 4 in
- Hand:
- Right
- Holster Type:
- Outside the Waistband Holster
- Holster Material:
- SafariSeven
- Light/Laser Attachment:
- INFORCE APLc, Streamlight TLR-7, Streamlight TLR-7A, SureFire XC1, SureFire XC2
- Accessory Attachment System:
- Belt Loop
- Finish:
- STX Plain
- Application:
- Concealment
- Quantity:
- 1
- Belt Loop/Snap Width:
- 1.5 in
- Fastener/Closure Type:
- ALS - Automatic Locking System, Self Locking System
- Condition:
- New
Code: DS-HT5-SAFA-7376-7376-28327-411
MPN: 7376-28327-411
UPC: 781602088466
Product Info for Safariland 7376 7TS ALS Hi-Ride Belt Slide Concealment Holsters
The 7376 holster features the ALS (Automatic Locking System). The ALS locks the firearm securely in place when holstered, but still allows a natural draw with a swipe of the thumb release as you establish your grip. Weather- and temperature-resistant SafariSeven non-marking nylon blend, the Model 7376 7TS will not scratch or mar the finish of your firearm, and its raised interior stand-offs allow dirt and moisture to clear quickly. This holster includes a hi-ride injection-molded belt loop that fits 1.5 (45mm) belt widths.![]()
Specifications for Safariland 7376 7TS ALS Hi-Ride Belt Slide Concealment Holsters:
| Manufacturer: | Safariland |
| Color: | Black |
| Gun Make: | Glock |
| Gun Model: | Glock 45, Glock 23, Glock 19, Glock 19X |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Barrel Length: | 4 in |
| Hand: | Right |
| Holster Type: | Outside the Waistband Holster |
| Holster Material: | SafariSeven |
| Light/Laser Attachment: | Streamlight TLR-7, SureFire XC1, INFORCE APLc, SureFire XC2, Streamlight TLR-7A |
| Accessory Attachment System: | Belt Loop |
| Finish: | STX Plain |
| Application: | Concealment |
| Quantity: | 1 |
| Belt Loop/Snap Width: | 1.5 in |
| Fastener/Closure Type: | Self Locking System, ALS - Automatic Locking System |
| Condition: | New |
| Age Group: | Adults |
Features of Safariland 7376 7TS ALS Hi-Ride Belt Slide Concealment Holsters
- ALS (Automatic Locking System) secures weapon once holstered, simple straight up draw once release is deactivated
- Open-top design without SLS for quick retrieval of weapon
- Constructed of SafariSeven, a proprietary nylon blend that is completely non-abrasive to a firearm's finish
Package Contents:
- Safariland 7376 7TS ALS Hi-Ride Belt Slide Concealment Holsters